Inginer Proiectare Retea Mobila

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Telekom Romania active.

Vezi toate job-urile Inginer Proiectare Retea Mobila active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: Telekom Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 09.09.2017

    Telekom Romania este un brand dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu aproximativ 10 milioane de contracte de servicii. Este parte a grupului Deutsche Telekom – unul dintre liderii globali de comunicatii integrate, prezent în 51 de țări de pe 5 continente.
    Soluțiile noastre deschid o lume infinită de oportunități de a împărtăși cele mai frumoase și emoționante experiențe cu familia, prietenii, colegii și cu cei din jurul nostru. Misiunea noastră este să îmbogățim viețile oamenilor, oferindu-le acestora servicii integrate fixe și mobile, tehnologii de ultimă generație 4G, fibră optică, precum și Internet TV, care aduce utilizatorilor o nouă experiență de divertisment, cu acces la conținut exclusiv și de calitate, pe toate ecranele, și funcționalități interactive avansate. În ceea ce privește clientii business, Telekom Romania este partenerul de încredere al companiilor, pentru care oferim soluții complete de comunicații și IT&C care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

    Soluțiile noastre conectează oameni, mașini și conținut, pentru un viitor mai bun, mai sigur și mai simplu.

    "Inainte de a aplica pentru aceasta pozitie va invitam sa accesati urmatorul link: https://www.telekom.ro/informare-candidat-dataprivacy pentru a va informa cu privire la modul in care Telekom Romania prelucreaza datele dumneavoastra cu caracter personal.”
    *Numai candidatii selectati vor fi contactati.

    Cerinte

    • Studii superioare in domeniul tehnic – inginer (telecomunicatii, electronica, automatica, calculatoare si tehnologia informatiei).
    • Minim 2 ani de experienta relevanta in telecomunicatii;
    • Cunostinte despre tehnologia de comutatie si arhitectura retelelor 2G, 3G si IMS – nivel mediu;
    • Cunoasterea protocoalelor si interfetelor specifice retelelor core (R4, semnalizare, IMS) - nivel mediu;
    • Cunoasterea protocoalelor de comunicatii (TCP/IP, SS7, MAP, CAP/INAP, Diameter) - nivel mediu;
    • Cunoastrerea protocoalelor si interfetelor specifice retelelor de date mobile - nivel mediu;
    • Cunoasterea protocoalelor de comunicatii (TCP/IP,FR, MPLS, SS7) - nivel mediu;
    • Protocoale de rutare (IGRP, EIGRP, OSPF, BGP, IS-IS) - nivel mediu;
    • Limba engleza – nivel avansat;
    • Gandire analitica;
    • Bune abilitati de organizare si prioritizare;
    • Abilitatea de lucra eficient in echipe multifunctionale si pe proiect ;
    • Bune abilitati de comunicare scrisa si verbala;
    • Capacitate de lucru in echipa;

    Responsabilitati

    SCOP: Proiectarea si implementarea de retele de voce, date, semnalizare si IMS

    RESPONSABILITĂŢI:

     Responsabil pentru echipamentele Data Network, de Voce, Date Mobile, Semnalizare din domeniul Circuit Switched, Packet Switched, IMS: DCN, IP Routers, MSC, MGW, STP, DRA, HLR, HSS, CUDB, BSC, RNC, CSCF, MRFC, MRFP, SBC, MME, PGW, SGW, SGSN, GGSN, ePDG, TWAG, CG, BG, VNF (virtual network functions);
     Participa la integrarea si testarea elementelor de retea si servicii pentru reteaua de voce, date, semnalizare si IMS si stabileste acceptantele cu furnizorii pentru validarea calitatii implementarii;
     Participa la optimizarea retelei mobile pentru utilizarea la maximum a resurselor existente;
     Participa la proiectele planului operational care au conexiuni cu serviciile retelei mobile;
     Programeaza testele de roaming/interconectari cu partenerii de roaming/interconectari sau cu structurile interne in scopul utilizarii eficiente a resurselor (umane, de timp, echipamente etc.);
     Realizeaza testele de roaming/interconectari cerute de partenerii externi sau structurile interne in scopul verificarii functionarii serviciilor/platformelor/aplicatiilor noi sau existente;
     Administreaza aplicatiile/platformele de roaming/interconectare in scopul asigurarii functionarii optime a acestora;
     Asigura suport catre zona de operare si intretinere retea conform procedurilor existente;
     Coopereaza cu alte structuri pentru indeplinirea proiectelor cu implicatii in reteaua de voce si semnalizare;
     Monitorizeaza indicatorii de performanta cheie pentru a mentine buna functionare a retelei;