Specialist Alocare

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile ENGIE active.

Vezi toate job-urile Specialist Alocare active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Asigurari - Intermedieri financiare active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: ENGIE
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 03.09.2021

    Suntem comunitatea Creatorilor de energie a ENGIE Romania, filiala locală a Grupului ENGIE, unul dintre principalii actori globali din domeniul energetic. La ENGIE, oferim clienților noștri gaze naturale, energie electrică și servicii tehnice. Pe lângă aceste activități tradiționale, lucrăm la dezvoltarea de servicii noi și produse prietenoase cu mediul înconjurător. Îi ajutăm pe clienții noștri să producă energie, prin cogenerare sau instalare de panouri fotovoltaice, dar și să aleagă soluții de mobilitate verde – prin instalarea de stații de încărcare pentru mașini electrice sau alimentarea flotelor cu gaz natural comprimat.

    Cerinte

    Studii superioare finalizate cu diplomă de licență;
    Experiență de minimum 3 ani într-un domeniu similar;
    Cunoștințe privind legislația în domeniul de activitate;
    Cunoaștere procese de analiză a bazelor de date;
    Cunoștințe de operare Microsoft Office (Word, Power Point, Outlook, Excel avansat);
    Capacitate de analiză și sinteză;
    Capacitate de lucru sub presiune (clienți, termene);
    Planificare și organizare – capacitatea de a gestiona mai multe proiecte în paralel;

    Constituie avantaj:
    Studii în domeniul economic sau financiar;
    Experiență în domeniul gazelor naturale sau în lucrul cu baze de date de mari dimensiuni;
    Cunoștințe module SAP: Billing, DM, CS, IDE, EDM.

    Responsabilitati

    -Vei asigura desfășurarea etapelor procesului de alocare prin monitorizarea și verificarea datelor de intrare și ieșire;
    -Vei realiza activitățile și operațiunile necesare alocărilor de cantități gaze naturale în sistemul de distribuție gaze al companiei, atât a celor inițiale în cursul lunii (intra-day și zilnic), cât și a celor finale, după închiderea fluxurilor aferente lunii de raportare, în conformitate cu prevederile Codului Rețelei;
    -Vei asigura încărcarea datelor pe platforma folosită – rulare profile sintetice, verificare contracte și efectuare corecții consum clienți, reglare și recalculare consumuri clienți monitorizați SCADA, verificare validare consum zilnic, rulare calcul alocare, prelucrare fișier date în vederea postării pe platformă;
    -Vei centraliza, compara și prelucra datele încărcate pe platforma folosită în zilele precedente, contribuind astfel la întreținerea și consolidarea bazei de date interne a alocărilor efectuate și raportate;
    -Vei asigura monitorizarea schimbărilor de furnizor și implicațiile pe care acestea le generează în procesul de alocare, având în vedere că alocarea cantităților de gaze naturale se face în funcție de furnizorul contractual / utilizatorul de rețea (UR);
    -Vei asigura monitorizarea clienților cu dispozitive SMART / AMR, analizând lunar situația acestora – echipamente active, identificarea clienților și numărul de dispozitive, indecși și corecție indecși, analiză istoric notificări și răspunsuri, analiză și corecție consum, blocare / deblocare contracte;
    -Vei asigura realizarea raportărilor aferente închiderii de lună și transmiterea la timp a acestora către diverse entități;
    -Vei elabora diverse rapoarte centralizatoare, prelucrare și analiză date și informații din sfera de activitate (calcul și recalcul alocări, corecții, monitorizare consumuri estimate, puterea calorifică superioara medie lunară etc.);
    -Vei elabora răspunsuri solicitărilor primite;

    Alte informatii

    Asigurare medicală privată pentru tine și familie;
    Acces la un program de dezvoltare personală și profesională;
    Tichete de masă;
    Concediu de odihnă extins, în funcție de vechimea în muncă;
    Primă de vacanță.

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (60)