Accountant

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile UniCredit Bank active.

Vezi toate job-urile Accountant active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: UniCredit Bank
Domeniu:
  • Banci
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.01.2019

    In Romania, UniCredit Bank este una dintre principalele institutii financiare, oferind servicii si produse de inalta calitate pentru toate categoriile de clienti. UniCredit Bank isi propune sa mentina permanent clientul in centrul activitatilor sale, sa fie un partener cu care se lucreaza usor si sa fie o parte foarte activa a comunitatilor in care isi desfasoara activitatea.

    Cerinte

    Cerinte:

    Studii superioare economice
    Experienta in contabilitatea de minimum 2 ani
    Cunostinte solide de contabilitate, legislatie si regulamente privind profesia/aria contabila.
    O certificare si/sau atestare profesionala, constituie un plus
    Continua dezvoltare profesionala in domeniul financiar/contabil

    Competente:

    Cunostinte in domeniul financiar contabil
    Cunostinte elementare privind standardele de contabilitate
    Cunostinte elementare de fiscalitate
    Cunostinte bune de operare PC, cunostinte de baza de Microsoft Office
    Cunostinte medii de limba engleza: scris, vorbit
    Responsabilitate si dedicare
    Atentie la detalii
    Acuratete
    Capacitate de analiza
    Capacitatea de a lucra in conditii de stres
    Bune capacitati de comunicare
    Spirit de echipa
    Capacitatea de a asimila noile cerinte privind informatiile si prevederile legale

    Responsabilitati

    Respectarea stricta sistemului de control intern al activitatilor contabile
    Verificarea documentelor primite in departament, din punct de vedere al concordantei cu instructiunile de lucru privind semnaturile autorizate
    Achitarea facturilor/sumelor prevazute in Memo-uri si e-mailuri, in conformitate cu procedurile in vigoare
    Inregistrarea in contabilitate a achizitiilor si investitiilor facute de banca, a imobilizarilor corporale si necorporale si a altor bunuri achizitionate, a amortizarii, a taxelor locale, a cheltuielilor cu remunerarea personalului, a cheltuielilor de calatorie si transport, servicii profesionale si a altor servicii administrative si prestate de terti, a provizioanelor (in afara de cele de risc de credit) si cheltuielilor de platit (accruals), conform delegarii de catre superiorul direct
    Pastrarea evidentei si monitorizarea evolutiei provizioanelor (altele decat provizioanele de risc de credit), conform delegarii de catre superiorul direct
    Calculul, plata si inregistrarea tuturor taxelor catre bugetul de stat si a contributiilor din aria HR (salarii), conform mandatului alocat
    Reconcilierea si monitorizarea conturilor tranzitorii (suspense accounts) – din aria de activitate a compartimentului financiar-contabil, inclusiv a conturilor de debitori si creditori diversi
    Controlul efectuarii corecte a platilor catre furnizori sau bugetele de stat si locale precum si ale inregistrarilor contabile aferente
    Intocmirea raportarilor legate de activitatea curenta, cerute de superiori
    Asigura indeplinirea oricaror alte sarcini delegate de superiorul direct in concordanta cu obiectivele liniei de business
    Toate responsabilitatile detinatorului pozitiei sunt completate prin instructiuni interne de lucru, proceduri si regulamente in vigoare. Detinatorul pozitiei trebuie sa fie in permanenta la curent cu variantele actualizate ale acestora
    Responsabil pentru securitatea activelor si intereselor bancii

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (42)