Junior - Proiectare Retea de Date

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Telekom Romania active.

Vezi toate job-urile Junior - Proiectare Retea de Date active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Altele active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in IT Software active pe Hipo.ro

Angajator: Telekom Romania
Domeniu:
  • Altele
  • Inginerie
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 06.07.2018

    Telekom Romania este un brand dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu aproximativ 10 milioane de contracte de servicii. Este parte a grupului Deutsche Telekom – unul dintre liderii globali de comunicatii integrate, prezent în 51 de țări de pe 5 continente.
    Soluțiile noastre deschid o lume infinită de oportunități de a împărtăși cele mai frumoase și emoționante experiențe cu familia, prietenii, colegii și cu cei din jurul nostru. Misiunea noastră este să îmbogățim viețile oamenilor, oferindu-le acestora servicii integrate fixe și mobile, tehnologii de ultimă generație 4G, fibră optică, precum și Internet TV, care aduce utilizatorilor o nouă experiență de divertisment, cu acces la conținut exclusiv și de calitate, pe toate ecranele, și funcționalități interactive avansate. În ceea ce privește clientii business, Telekom Romania este partenerul de încredere al companiilor, pentru care oferim soluții complete de comunicații și IT&C care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

    Soluțiile noastre conectează oameni, mașini și conținut, pentru un viitor mai bun, mai sigur și mai simplu.

    "Inainte de a aplica pentru aceasta pozitie va invitam sa accesati urmatorul link: https://www.telekom.ro/informare-candidat-dataprivacy pentru a va informa cu privire la modul in care Telekom Romania prelucreaza datele dumneavoastra cu caracter personal.”
    *Numai candidatii selectati vor fi contactati.

    Cerinte

    Studii:
    • Studii superioare in domeniul tehnic – inginer (telecomunicatii, electronica, automatica, calculatoare si tehnologia informatiei).

    Experienta in munca:
    • Certificari relevante pentru industria Telecom – nivel Asociat – pot constitui un avantaj.

    Cunostinte, Aptitudini & Abilitati:
    • Cunostinte despre protocoale de directionare (IGRP, EIGRP, OSPF, BGP, IS-IS) – nivel de baza;
    • Cunostinte despre retele virtuale private (IPSec VPN, MPLS VPN si alte tipuri de VPN) – nivel de baza;
    • Cunostinte despre tehnologia IP/MPLS (MPLS VPN, MPLS TE, AtoM, VPLS, Ipv6 over MPLS, mVPN etc) - nivel de baza;
    • Cunostinte de IPv6 – nivel de baza;
    • Cunostinte de IP Multicast – nivel de baza;
    • Cunostinte de IP Management (Cisco Works, HP Open View, MRTG, PRTG, protocolul SNMP sau altele similare) – nivel de baza;
    • Limba engleza;
    • Adaptabilitate; Flexibilitate; Rezistenta la stres;
    • Atentie la detalii;
    • Capacitate de lucru in echipa;
    • Bune abilitati de comunicare si prezentare;
    • Permis de conducere - categoria B. (nu este o cerinta obligatorie)

    Responsabilitati

    SCOP: Proiectarea si implementarea de retele de date conform planurilor tehnice ale companiei, specificatiilor serviciilor si cerinţelor de securitate si calitate a serviciilor.

    RESPONSABILITATI:
    • Stabileste arhitectura generala si de detaliu a retelelor IP si de securitate a datelor pentru a planifica o retea eficienta si sigura;
    • Participa la integrarea si testarea elementelor de retea care asigura securitatea datelor si a serviciilor si acorda acceptanta furnizorilor pentru a asigura o buna functionare a retelei;
    • Implementeaza retele VPN pentru clientii companiei la cererea structurilor comerciale pentru a raspunde nevoilor clientilor;
    • Stabileste arhitectura si implementeaza noi servicii solicitate de structurile comerciale pentru a creste portofoliul de servicii oferite de companie;
    • Propune noi solutii pentru imbunatatirea calitatii serviciilor si a securitatii retelei sau pentru optimizarea proceselor pentru a imbunatati performanta retelei si utilizarea resurselor;
    • Ofera suport si coopereaza cu alti membrii ai altor structuri pentru integrarea noilor servicii si finalizarea proiectelor care implica reteaua de date;
    • Participa la optimizarea retelei pentru a maximiza utilizarea resurselor existente;
    • Urmareste indeaproape planul operational potrivit activitatii sale pentru a indeplini obiectivele stabilite;
    • Asigura suport ariei de Operare si Intretinere Retea pentru a implementa schimbarile de retea propuse;
    • Coopereaza cu alte departamente ale diviziei pentru a duce la indeplinire proiectele ce implica modificari ale retelei de date;
    • Monitorizeaza indicatorii de performanta cheie pentru a mentine buna functionare a retelei.