Credit analyst

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Professional active.

Vezi toate job-urile Credit analyst active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Asigurari - Intermedieri financiare active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: Professional
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Banci
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 12.04.2018

    PROFESSIONAL, lider pe piata agentiilor de Resurse Umane din Romania, ofera clientilor sai servicii complete in domeniul resurselor umane: recrutare, testare, selectie si plasare de personal, leasing de personal, assessment & development centers, evaluare de personal, audit organizational si training.

    Cerinte

    - Studii superioare economice;
    - Abilitati de comunicare;
    - Abilitatea de a lua decizii rapid;
    - Atentie la detalii;
    - Capacitatea de respectare a termenelor de livrare a informatiilor;
    - Spirit de echipa;
    - Initiativa si spirit pro-activ;
    - Competente de negociator, managementul riscului;
    - 6 luni - 1 an de experienta profesionala relevanta;
    - Cunostinte bune de limba engleza.

    Responsabilitati

    - Evaluarea si re-evaluarea financiara a clientilor si a altor entitati ale companiei in vederea recomandarii limitelor de credit;
    - Culegerea informatiilor necesare pentru evaluarea/re-evaluarea clientilor; consultarea unor baze de date externe pentru identificarea informatiilor suplimentare referitoare la companiile analizate (Ministerul Finantelor, Registrul Comertului, rapoarte de credit externe);
    - Asigura feedback privind procesul de evaluare/re-evaluare a clientilor in vederea imbunatatirii procedurilor de lucru;
    - Cererea de rapoarte de credit de la agentiile de analiza specializate;
    - Relatia cu asiguratorul de credit comercial - solicita asigurari de credit; negociaza cu asiguratorul de credit cresterea gradului de acoperire a riscului de neplata; furnizeaza catre asigurator informatii relevante care sa ajute la decizia de acordare a asigurarii (date financiare; istorice de plata etc);
    - Gestionarea clientilor asigurati conform politei de asigurare; se asigura ca toate termenele de notificare a debitelor restante, respectiv de solicitare a despagubirilor de la asigurator sunt respectate cu strictete;
    - Se asigura ca toate garantiile acceptate sunt in concordanta cu regulile interne si ca sunt gestionate doar de catre departamentul Trezorerie;
    - Monitorizeaza creantele in vederea evitarii riscului de neincasare; monitorizeaza insolventele deschise prin interogarea bazelor de date puse la dispozitie de agentiile externe;
    - Monitorizeaza si inregistreaza angajamentele de plata primite de la clienti si raporteaza periodic statusului acestor;
    - Urmareste constant debitele cu scadenta depasita si intreprinde actiuni de colectare a sumelor restante (executare garantii SGB/CEC/BO);
    - Gestionarea din punct de vedere operational a relatiilor cu agentiile de colectare externa; pregatirea si trimiterea dosarelor de recuperare externa;
    - Oferirea de suport colegilor din vanzari in aspecte de credit management.