Sourcer Achizitii Strategice - 6 luni determinat

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Professional active.

Vezi toate job-urile Sourcer Achizitii Strategice - 6 luni determinat active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Achizitii - Logistica - Aprovizionare active pe Hipo.ro

Angajator: Professional
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 17.12.2017

    Professional represents for over 25 years, the most performing Romanian approach of complete human resources services on the market.

    We define our approach and evolution through key-words like professionalism, dedication, promptitude, flexibility and ethics. We take pride of a reputation that obliges and challenges us to discover and develop new methods, designed to respond to our clients need.

    Cerinte

    -Relaţionează cu prestatorii de servicii pentru respectarea contractelor încheiate, precum şi pentru îmbunătăţirea serviciilor oferite de aceştia;
    -Se asigura de livrarea din punct de vedere cantitativ si calitativ a serviciilor livrate de furnizorii de servicii, ia masuri de imbunatatire in cazul in care constata ca nu sunt indeplinite cerintele contractuale;
    -Verifica facturile lunare privind calitatea si cantitatea serviciilor livrate si intocmeste documentele necesare pentru efectuarea platii;
    -Gestioneaza reclamatiile primite si le trateaza conform procedurilor si instructiunilor interne;
    -Propune si implementeaza solutii in vederea optimizarii, simplificarii si standardizarii contractelor de prestări servicii generale;
    -Participa la elaborarea şi implementarea procedurilor şi instrucţiunilor de lucru în conformitate cu Politica Grupului privind serviciile generale;
    -Asigură suport instrucţional şi procedural privind derularea serviciilor generale pentru clienţii interni, in scopul implementarii corecte a activitatilor si serviciilor livrate acestora;
    -Face propuneri referitoare la bugetul de cheltuieli pentru serviciile alocate, pe baza necesarului clientilor interni si in conformitate cu politicile interne;
    -Urmareste incadrarea cheltuielilor cu serviciile generale in limitele bugetului alocat si informeaza clientii interni cu privire la nerespectarea limitelor aprobate;
    -Propune masuri pentru imbunatatirea serviciilor furnizate, si/sau optimizarea bugetului prin solutii noi si urmareste implementarea acestora;
    -Creeaza si intretine bazele de date necesare bunei desfasurari a activitatilor alocate, cu o acuratete maxima;
    -Păstreazǎ confidenţialitatea datelor, înregistrǎrilor şi a fisierelor pe care le deţine;
    -Ofera informatii, intocmeste rapoarte si analize solicitate de catre Directia Managementul Aprovizionarii in termenul si conditiile solicitate;
    -Executa orice sarcini primite in legatura cu activitatea sa, incredintate de superiorul direct si care nu contravin prevederilor legale in vigoare.
    -Gestioneaza beneficiarii, in vederea asigurarii implementării strategiei generale de achiziţii precum şi a standardelor globale definite şi îmbunătăţirii continue pentru această categorie;
    -Poate fi responsabil şi pentru gestionarea (unui set) de furnizori definiţi;
    -Asigura realizarea obiectivelor / Indicatorilor de Performanţă şi îndeplinirea cerinţelor de raportare;
    -Co-dezvolta împreună cu managerul său şi factorii de decizie interni relevanti strategiile pentru categoria de achizitii de care este responsabil:
    o Participă şi contribuie la dezvoltarea strategiei privind categoriile globale / locale şi a procesului de aliniere la strategie;
    o Asigura transparența cheltuielilor locale corespunzatoare portofoliului de furnizori și realizeaza estimări privind cererile de achizitii locale (demand plan) împreună cu factorii de decizie interni relevanți;
    o Colectează continuu informații / analize de piață pentru a identifica furnizori alternativi, noi dezvoltări și soluții îmbunătățite aparute pe piata, modificari ale structurii de preț in scopul luarii unor măsuri de îmbunătățire a activitatilor de achizitii corespunzatoare categoriei;
    o Asigură aplicarea celor mai performante metode și instrumente (de ex. Demand Planning, Demand Shaping, Design-to-Cost, Total Cost of Ownership); identifica nivelurile de reducere și optimizare a costurilor pentru subcategoriile definite și analiza nivelurilor de optimizare privind cererile de achizitii și specificațiile corespunzatoare (Demand Shaping);
    o Identifica modalitati de reducere a costurilor locale și pârghii de optimizare pentru categoria de achizitii și analizează activ nivelurile de optimizare a cererilor de achizitii locale și specificațiile aferente;
    -Gestioneaza managementul furnizorilor:
    o Implementeaza managementul furnizorilor interni pentru subcategoriile definite, în colaborare cu Managerii pentru Furnizori Globali (daca e cazul);
    o Monitorizează și evaluează performanța furnizorilor, colectează feedback de la clientii interni;
    o Dezvolta activ furnizorii locali.
    -Deruleaza activitati de Sourcing;
    -Cauta şi gestioneaza o relaţie apropiata cu managerii beneficiari ai subcategoriilor de achizitii din cadrul companiei şi înţelege necesităţile de aprovizionare relevante, realizeaza proiecţii privind cererea şi obţine / clarifica specificaţiile/ cerinţele pentru produsele achiziţionate; consulta beneficiarii in ceea ce priveste structurile de piaţă ale categoriei şi asimileaza noutăţile din domeniu:
    o Analizeaza mecanisme de optimizare privind cererea şi specificaţiile cererii (Demand Shaping), iniţiaza şi implementeaza / contesta cererile de achizitii (demand challenge) atunci cand este necesar în colaborare cu procurement engineering;
    o Organizeaza proiectele din departament, din companie şi din echipele internaţionale relevante ale grupurilor DT/OTE;
    o Sprijina Managerii de Sourcing Globali în implementarea iniţiativelor de achizitii / tranzacţiilor cu furnizorii;

    -Gestioneaza problemele cu furnizorii (în cazul existenţei unor probleme cu calitatea, logistica şi/sau cantităţile); Asigura monitorizarea activa a contractelor și gestionarea solicitarilor de modificare a contractelor în vigoare.

    Responsabilitati

    Studii:
    - Master sau licenţă în Economie sau Inginerie.

    Experienţă profesională:
    - Cel puţin 3 ani de experienţă în domeniul achizitiilor, experienţa suplimentară reprezintă un avantaj;
    - Experienta juridica reprezintă un avantaj

    Cunoştinţe şi abilităţi:
    - Gândire strategică;
    - Abilităţi de negociere excelente;
    - Limba engleză: Fluenţă în limba engleză scrisă şi vorbită;
    - Cunoştinţe extinse cu privire la piaţa subcategoriei relevate şi tehnologiile relevate (tendinţe);
    - Cunoştinţe bune de utilizarea calculatorului (Windows, Office)
    - Orientare către client;
    - Orientare către rezultate;
    - Capacitate de lucru în echipă;
    - Foarte bune abilitati de planificare si organizare;
    - Spirit de initiaţivă;
    - Capacitate de a coordona şi gestiona mai multe lucrări în acelaşi timp;
    - Cunostinte/certificare Management de Proiect reprezinta un avantaj;
    - Capacitatea de a face faţă unui mediu de lucru dinamic, în continuă schimbare;
    - Excelente abilităţi de comunicare verbală şi în scris;
    - Bune abilităţi de operare PC: Ms Office (Word, Excel) Internet, aplicatii de tip ERP(ex. SAP, Oracle, etc);
    - Cunoştinţe de limbi străine: engleza – mediu.

    Alte informatii

    Perioada contractuala - 6 luni determinat;
    Buget salarial 3500 ron net.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre Professional. Consultati Politica de procesare a datelor personale a Professional >>

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (34)