Financial Controller

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile INTACT Media Group active.

Vezi toate job-urile Financial Controller active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: INTACT Media Group
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 21.10.2017

    Cea mai importantă platformă multimedia din România cu capital integral autohton. Din 1991, anul apariţiei Tipografiei Intact şi până în prezent, am evoluat la statutul de platformă media 360°, dezvoltând un portofoliu solid de mărci în televiziune, presa scrisă, radio, operatiuni digitale si alte servicii complementare.
    INTACT Media înseamna o echipă de profesionişti şi este renumit pentru oportunităţile de creştere şi dezvoltare profesională pe care le oferă.

    Cerinte

    • Studii superioare in domeniul economic;
    • Student/ absolvent ACCA/ CAFR/ CAF;
    • Minimum 3 ani experienta in domeniul financiar-contabil si minim 2 ani experienta in analiza financiara si activitati de control si raportare;
    • Experienta in cadrul unei societati cu un portofoliu diversificat de produse;
    • Experienta in industria productiei de film si emisiuni TV constituie un avantaj;
    • Cunostinte foarte bune de utilizare MS Office: Excel;
    • Cunostinte utilizare SUN System sau a unui sistem integrat;
    • Persoana responsabila, motivata de un mediu de lucru dinamic si provocator; capabil sa respecte termene limita; flexibil, proactiv;
    • Spirit de echipa, integritate si angajament;
    • Abilitati de comunicare, negociere si motivare;
    • Foarte bune abilitati de analiza si rezolvare a problemelor.

    Responsabilitati

    • Intocmeste rapoarte financiare periodice (P&L, bilant, cash flow, calcul indicatori de profitabilitate si solvabilitate);
    • Verifica daca alocarea cheltuielilor pe centre de cost este corecta si propune in urma analizelor realocari de costuri sau alte corectii privind legalitatea si corectitudinea operatiunilor;
    • Colaboreaza cu CFO si membrii echipei pentru definirea sau optimizarea pachetului de raportare si stabilirea frecventei optime de intocmire a fiecaruia;
    • Urmareste indicatori de performanta financiara si operationala la nivel de companie, department, produs si statie de televiziune, analizeaza variatia acestora si formuleaza recomandari;
    • Asigura suport în realizarea bugetului anual de venituri si cheltuieli, investitii si fluxuri de trezorerie si analizează variaţiile actual versus buget;
    • Elaboreaza si analizeaza proiectii financiare, face estimari privind performanta financiara a proiectelor de investitii (ex. lansarea unei noi statii de televiziune) si urmareste apoi evolutia celor aprobate;
    • Urmareste derularea contractelor comerciale pentru proiectele alocate - verificarea primirii subventiilor, remuneratiilor, discount-urilor prevazute de contract;
    • Verifica si aproba ordinele de achizitie si se asigura ca viza de buget este acordata corect, prin incadrarea si alocarea corecta a proiectelor de investitii in bugetele aprobate;
    • Colaboreaza cu Administratorul SUN pentru a implementa noi cerinte de raportare.