Area Sales Manager

Angajator: Renania
Domeniu:
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Targu Mures
  • Actualizat la: 19.08.2017
    Scurta descriere a companiei

    Cerinte

    Constituie avantaj experienta anterioara de vanzari;
    Minim 3 ani de experienta in domeniul produselor industriale (de preferat in domeniul echipamentelor de protectia muncii);
    Cunostinte de operare calculator: Word, Excel nivel avansat;
    Cunostinte de limba engleza nivel mediu;
    Posesor de permis de conducere
    Excelente abilitati de vanzare (negociere, comunicare persuasiva, perseverenta);
    Initiativa;
    Capacitate de analiza logica a situatiilor si informatiilor;
    Integritate profesionala;
    Disponibilitate pentru deplasari frecvente.

    Responsabilitati

    Planifica si realizeaza vizite periodice la client;
    Identifica potentiali clienti in zona alocata;
    Intretine si dezvolta relatia cu clientii deja existenti ai companiei;
    Promoveaza intregul portofoliu de produse al companiei;
    Actualizeaza permanent baza de date cu clientii din zona de care este responsabil;
    Negociaza cu clientii conditiile comerciale in limitele de autoritate stabilite prin politica comerciala a Companiei;
    Este responsabil de incasarea banilor in termenul agreat cu clientii;
    Intocmeste periodic si transmite catre Managerul direct rapoarte privind situatia vanzarilor din zona alocata;
    Monitorizeaza concurenta si introduce datele culese in sistemul informatic;
    Prospecteaza piata si tendintele acesteia din zona alocata si propune Managerului direct solutii de crestere a vanzarilor;
    Se asigura de derularea intocmai a contractelor cu clientii din zona alocata;
    Se asigura ca documentatia necesara participarii la licitatiile initiate de clientii din zona alocata este completa si corecta; participa la licitatiile initiate de clientii din zona alocata;
    Realizeaza prezentari de produse si asigura consilierea tehnica pentru distribuitorii din zona alocata;
    Emite comenzi speciale catre departamentul Achizitii sau furnizori interni de produse;
    Transmite cereri de oferta catre furnizori interni pentru produsele care nu fac parte din gama standard de produse.

    Alte informatii

    Oferta (bonusuri, beneficii):

    Pachet salarial motivant;
    Sistem de bonusare;
    Masina de serviciu, telefon mobil;
    Oportunitati de dezvoltare profesionala, programe de training;