Pre Sales Software Engineer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Essential Technologies active.

Vezi toate job-urile Pre Sales Software Engineer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in IT Software active pe Hipo.ro

Angajator: Essential Technologies
Domeniu:
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 08.02.2017

    That's why we've written about the technical side of our interviews in these posts.
    Few set of rules:

    • No mandatory tie: we don’t believe in “formal”. Rather, we want to know YOU
    • Be creative: we’re daily focused on creativity work. Express YOUr creativity
    • Be innovative: an important characteristic of our company. YOU are our future innovative colleague
    • Be part of: we’d like to see commitment from the first chat. Show us YOU know what we do
    • Be honest: this is one of our company foundations. Show us YOU are the same.

    Cerinte

    • Diplomă de licență în Inginerie, Informatică sau domeniu tehnic
    • Peste 3 ani experienta ca Pre-Sales Software Engineer, preferabil la o companie de profil pe solutii software SaaS sau PaaS
    • Experienta in utilizarea urmatoarelor tehnologii
    - Programare front-end: JavaScript, jQuery, HTML, CSS
    - Baze de date PL/SQL si/sau NoSQL, preferably MongoDB
    - BI/Data Visualization Tools
    - Data Management tools
    • Posesia de informatii puternice a serverelor de aplicații, metodologii de dezvoltare, sisteme de operare, platforme RAD și ciclul de viață a produselor software
    • Trebuie să fie capabil(a) să se prezinte într-un mod profesionist și să posede abilități excelente de prezentare și de comunicare (atat verbal cat si scris)
    • Responsabilitatea prealabilă pentru toate aspectele tehnice ale ciclului de vânzari (inclusiv POCs)
    • Experienta obligatorie in comunicarea cu clientii
    • Această poziție necesită un jucător de echipă proactiv, cu atitudine pozitiva, nivel ridicat de energie, precum și capacitatea de a stabilii si construi relații între organizații atat interne interne cat și externe.
    • Abilitati puternice de comunicare verbala, scrisa si interpersonala
    • Experienta obligatorie in arta prezentarii
    • Cunoasterea de limba engleza (scris si vorbit) este obligatorie
    • Cunoasterea de limba spaniola este un mare avantaj
    • Dispus la deplasari pana la 70% din timp

    Responsabilitati

    • Coordoneaza prezentarile de vanzari
    • Pregateste si prezinta produsele demonstrative ale companiei
    • Identifica, evalueaza si ofera oportunitati de business
    • Pregateste prezentari personalizate in functie de domeniul de business al clientului
    • Comunica cu departamentele tehnice cu privire la solutionarea problemelor si observatiilor preluate de pe teren si asigura un feedback catre clienti
    • Pregateste si coordoneaza cursuri de formare si/sau seminarii demonstrative ale produselor software, avand ca obiectiv oportunitati de business atat pentru potentiali clienti cat si pentru cei activi
    • Acorda sprijin la evenimentele sponsorizate de furnizor, targuri si reuniuni ale grupului de utilizatori
    • Furnizarea de feedback de piață privind poziționarea competitiva a produselor catre noi strategii de vanzari, marketing si dezvoltarea de produse
    • Asigura o intelegere comprehensiva din punct de vedere tehnic a platformei Intema Big.Data, dezvoltata de companie, pentru noi dezvoltari, Field Sales Account Managers si pentru clientii si partenerii companiei
    • Coordonator de program pentru, distributie, suport on-web și managementul ciclului de viață a solutiilor software cu echipele de produse pentru a demonstra si pastra valoarea unică a portofoliului nostru de produse cuprinzător pentru clienții și partenerii noștri
    • Coordonează îndeaproape cu vânzările și resursele de servicii software pentru a alinia proiectarea solutiei cu cerințele specifice ale clienților
    • Respectă obiectivele alocate pentru o creștere profitabilă de vânzări de produse alocate pe zonele de piață

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (560)