DIRECTOR VANZARI PHARMA

Angajator: ABC Human Capital
Domeniu:
  • Farmacie - Medicina
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.04.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    ABC Human Capital este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.
    Anul 2005 a reprezentat momentul concretizarii unui ideal: fondarea unei agentii de recrutare si executive search ce pune la dispozitia clientilor sai atat consultanta in recrutare si headhunting, precum si intreaga gama de servicii aferente capitalului uman.
    Adaptam cu succes noile tendinte din domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.
    Activitatea noastra se traduce in solutii inteligente bazate pe baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si headhunting.

    Cerinte

    Profilul candidatului:

    • Studii superioare, preferabil in domeniul management, economic, marketing, medicina, profil matematica
    • Experienta in managementul vanzarilor, minim 3 ani;
    • Avantaj: cunostinte vanzari in piata medicala (pharma, spitale, clinici)
    • Manager strategic – stabileste foarte clar directiile pentru echipa de vanzari, gandire strategica
    • Excelente abilitati de coordonare, planificare, organizare, comunicare si control;
    • Abilitati excelente de leadership, capabil de a atrage echipa spre indeplinirea obiectivelor companiei si de a motiva echipa de vanzari;
    • Capacitate decizionala
    • Persoana proactiva, dinamica, cu bune abilitati de prezentare;
    • Rationament analitic, gandire critica, bune abilitati calcul matematic
    • Foarte bune abilitati de vanzare si negociere;
    • Administrare si gestionare bugete
    • Capacitatea de a identifica situatiile urgente si propunerea de solutii de rezolvare
    • Permis conducere categoria B;
    • Cunostinte limba engleza (scris, citit, vorbit)
    • Foarte bune cunostinte operare PC: Excel avansat (operare cu functii sau grupuri de functii complexe: sumproduct, getpivotdata, vlookup etc), Word, PowerPoint
    • Avantaj cunostinte operare program ERP SeniorSoft ;
    • Foarte bune cunostinte de pregatire rapoarte si analiza acestora;

    Responsabilitati

    Descrierea sarcinilor / atributiilor / activitatilor postului

     Conduce si organizeaza departamentul de vanzari;
     Stabileste strategia de vanzare la nivel national, o comunica spre echipa si se asigura ca este inteleasa si pusa in aplicare intocmai;
     Formuleaza obiective cantitative si calitative lunare, trimestriale si anuale pentru echipele de vanzari din subordine; Comunica lunar targetul echipei de vanzari, urmareste si sustine indeplinirea obiectivelor
     Implementeaza procese si proceduri eficiente in activitatea de vanzari;
     Participa la intocmirea bugetului anual pe zona de vanzari impreuna cu Directorul General si Directorul Financiar; comunica echipei planurile lunare;
     Monitorizeaza impreuna cu ASM evolutia vanzarilor intocmind rapoarte referitoare la rezultatelele obtinute;
     Actioneaza pentru dezvoltarea si promovarea echipei sale – evalueaza si acorda feedback permanent.
     Efectueaza analize de piata privind competitia (clienti, portofoliu de produse, preturi etc), intocmeste plan afaceri si propune achizitia de produse noi
     Analizeaza lunar/trimestrial situatia cu produsele ce vor expira in perioada urmatoare si face propuneri de vanzare (promotii, discount etc);
     Actualizeaza grila de acordare comision, criteriile de acordare; Realizeaza lunar calcul bonusuri pentru toti salariatii din vanzari
     Intocmeste liste pret personalizate pt lanturi farmacii, clinici, preturi SEAP
     Promoveaza respectul reciproc, colaborarea si transparenta in interiorul departamentului, in raporturile cu alte departamente

    Alte informatii

    Ce se ofera:

     Pachet salarial: salariu, bonus lunar de performanta, tichete de masa.
     Autoturism, laptop si telefon de serviciu.
     Pachet servicii medicale la o clinica privata.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Ilfov,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Strainatate, Iasi,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (13)