Buyer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Hamilton Central Europe active.

Vezi toate job-urile Buyer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Achizitii - Logistica - Aprovizionare active pe Hipo.ro

Angajator: Hamilton Central Europe
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 01.04.2024

    Hamilton Central Europe și-a început activitatea în România prin producția de componente destinate seringilor cu microlitru. Odată cu deschiderea acestui sediu, România a devenit a doua țară din Europa, după Elveția, în care Compania Hamilton desfășoară activități de producție. De altfel, Compania Hamilton este și singura companie din țară specializată în producția de componente destinate seringilor cu microlitru.

    În prezent, în fabrica din Giarmata, echipa noastră produce instrumente de precizie ridicată folosite în laboratoarele de analiză și cercetare (seringi de mare precizie, pompe, valve, ace, module de pipetare etc.), precum și accesorii pentru aparatura medicală. Produsele fabricate de către Hamilton Central Europe în Timiș sunt utilizate în piețele de profil din Europa, Asia și Africa de Sud, în mare parte în laboratoarele de cercetări științifice, laboratoarele de aplicații analitice și secții de terapie intensivă.

    Cerinte

    University degree;
    Proven experience in a similar field of minimum 3 years;
    Very good knowledge of PC (Microsoft Office – Excel);
    Very good English knowledge (reading, writing, speaking); German is a plus;
    Technical knowledge/experience is a plus;
    Well organized person, problem solving attitude, with communication skills, team oriented, analytical skills and the ability to work independently.

    Responsabilitati

    Establishing and maintaining effective working relationship with internal and external customers;
    Purchase and negotiate goods, materials, components, or services in line with specified cost, quality, and delivery targets by ensuring compliance to company guidelines, purchasing policies and procedures guidance during supplier negotiations and contracts award process;
    Ensure continuous supply of required goods and materials and communicate any supply problems which may pose a risk or impact on business operations;
    Research and evaluate areas of opportunity and reduce costs were possible;
    Assess and evaluate suppliers and undertake performance reviews to ensure contract compliance and manage performance improvement activities.

    Alte informatii

    Competitive salary
    Meal tickets of 40 lei
    Gift tickets for Christmas, Easter, Children’s Day and Women’s Day
    The 13th salary
    Annual bonus according to the company performance
    Recommendation bonus between 2500 and 6000 lei gross
    Vacation days: 23 days/year and 1 more vacation day every two years spent in our company (up until 28 days)
    Overtime paid double
    Medical services for you and your family members
    Bonus for the purchase of glasses
    Gym and wellness discount package
    Transportation from Timișoara, Dumbravița, Ghiroda, Giarmata, Giroc, Chișoda, Moșnita, Bucovaț, Șag, Săcalaz, Arad
    Flexible working hours
    Relaxation area
    Cafeteria with catering services
    Free coffee for every employee
    Free fruit of the day for every employee
    Professional development opportunities and trainings
    Bookster (online platform through which employees can borrow books with no charge)
    Company events

    Timisoara,

    Timisoara,

    Timisoara,

    Vezi job-uri similare (9)