VOD Editor

Angajator: PRO TV
Domeniu:
  • Media - Jurnalism
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 25.04.2024

    La PRO TV, îi inspirăm pe români să fie mai buni prin divertisment și informații de calitate. Oferim telespectatorilor noștri zilnic, de luni până duminică, știri obiective (Știrile PRO TV), divertisment de top (emisiuni cunoscute precum Românii au talent și Masked Singer), seriale locale (Las Fierbinți, cel mai urmărit serial românesc pentru 18 sezoane la rând), blockbuster-uri și premiere.

    Ca companie, apreciem inovația, parteneriatul, pozitivitatea, onestitatea, responsabilitatea și antreprenoriatul. Dacă împărtășiți aceleași valori, așteptăm cu nerăbdare să vă întâlnim!

    Facem parte din Central European Media Enterprises Ltd., o companie de media și divertisment care continuă să desfășoare activități de conducere în principal pe patru piețe din Europa Centrală și de Est: Bulgaria, Republica Cehă, România și Slovacia Republică.

    Cerinte

    University degree;
    Minimum 1 year experience;
    PC and other technical equipment commanding skills;
    Team spirit;
    Ability to work under stress, against the clock;
    Able to cope with unforeseen situations;
    Advanced knowledge of English.

    Responsabilitati

    Closely monitor the end to end ingestion process for video on demand (VOD) assets onto the client platform. This includes identifying and correcting issues with Avails and XML files;
    Perform targeted VOD asset playback checks on a variety of platforms/devices e.g. does the content play, is the quality good, is the audio in sync with the video;
    Management of the entire VOD catalogue using CMS – publishing/de-publishing content (including content takedowns);
    Escalate any issues to third party content providers (CPs) as required;
    Produce and send communications;
    Logging any incidents that do occur in a ticketing tool;
    Ensure documentation of trouble shooting steps is updated to the latest version of issue resolutions;
    Ownership of incidents and ensuring action is taken and followed up for immediate service resolution;
    Work closely with the Entertainment team.

    Beneficii

    • Abonament medical
    • Training-uri
    • Tichete de vacanta

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,