Contabil Senior (Contabilitate Romaneasca)

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile GABTEO HR active.

Vezi toate job-urile Contabil Senior (Contabilitate Romaneasca) active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: GABTEO HR
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 12.04.2023

    GABTEO HR – Companie de Consultanta, Executive Search, Head-Hunting si Recrutare de Personal.

    Cerinte

    Absolvent de studii superioare;
    Experienta in contabilitate romaneasca (3 ani+);
    Foarte bune cunostinte de MS Excel;
    Limba Engleza la un nivel mediu/avansat;
    Foarte bune abilitati de analiza si sinteza, atentie la detalii, meticulozitate, capacitate de a lucra în ritm sustinut si de finalizare in termen a tuturor sarcinilor;
    Capacitatea de a invata rapid si de a fi eficient;
    Foarte bune abilitati de comunicare si interactiune;
    Integritate, profesionalism si responsabilitate.

    Responsabilitati

    Responsabilitati:
    Coodonarea activitatii persoanei responsabile de inregistare a contractelor, facturare, colectare incasari, activitate care se produce la Centrul Comercial;
    Coordonarea activitatii persoanei responsabile de inregistrarea furnizorilor, in cazul in care Centrul Comercial este mai mare si dispune de Accounts Payable; inregistrarea in contabilitate a facturilor de furnizori inclusiv partea de verificare a contractelor;
    Inregistrarea in contabilitate a extraselor bancare pentru toate conturile si toate valutele;
    Verificarea contractelor de imprumut incheiate cu banci si inregistrarea dobanzilor aferente in contabilitate;
    Verificarea periodica a fisei platitor ANAF;
    Centralizarea si urmarirea situatiei garantiilor, precum si executarea lor daca este cazul;
    Mentinerea evidentei si urmarirea situatiei CEC-urilor, BO, scrisorilor de garantie si mentinerea legaturii cu contabilul de la centrul comercial pentru reinoirea garantiilor;
    Pregatirea rapoartelor pentru provizionare;
    Participarea la intocmirea rapoartelor lunare si anuale de reconciliere service-charge, bugete;
    Responsabil de corectitudinea informatiilor puse la dispozitia celor care elaboreaza strategia si politica financiara;
    Verificarea modului de intocmire a registrului de casa si a documentelor anexate, precum si exactitatea soldului si concordanta acestuia cu soldul din balanta analitica;
    Inregistrarea lunara a trecerii pe venituri curente a sumelor din contul venituri in avans;
    Intocmirea listei de estimari venituri si cheltuieli la inchiderea lunara (Accrual);
    Verificarea corectitudinii soldurilor pentru toti clientii si furnizorii, precum si efectuarea punctajelor pe fisa acolo unde sunt neconcordante;
    Inregistrarea lunara a operatiunilor de reevaluare a conturilor in valuta;
    Mentinerea evidentei amortizarii imobilizarilor, inregistrarea cheltuielilor aferente cu amortizare pe fiecare activ si urmarirea lor in contabilitate, precum si in evidenta amortizarii fiscale;
    Verificarea lunara a jurnalelor de TVA, concordanta datelor cu balanta sintetica si analitica;
    Efectuarea inchiderilor conturilor de gestiune, balanta sintetica si analitica;
    Efectuarea inventarierii pentru gestiunile stabilite conform deciziei de inventariere anuala;
    Intocmirea si inregistarea la DITL a oricarei modificari aparute in cadrul mijloacelor fixe declarate astfel incat sa fie in concordanta cu evidentele contabile;
    Intocmirea tuturor declaratiilor fiscale necesare 300, 390, 394, 100, 101, 207, 107, Saf-T;
    Arhivarea documentelor contabile lunare;
    Intocmirea situatiilor financiare anuale ale societatii si asigurarea suportului necesar auditarii lor, daca este cazul.

    Alte informatii

    Beneficii:
    Grila salariala stabilita in functie de experienta dobandita;
    Asigurare medicala (inclusiv pentru copii);
    Bonus pe baza performantei;
    Tichete de masa;
    Formare si dezvoltare profesionala.

    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (113)