Director Vanzari companie echipamente medicale

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile DARE active.

Vezi toate job-urile Director Vanzari companie echipamente medicale active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Vanzari active pe Hipo.ro

Angajator: DARE
Domeniu:
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.03.2023

       DARE (Development Advice & Resources) is a consultancy company with a focus on helping organizations realize the potential in their people and on helping people discovering their talents. Services are organized into four areas: People Strategy; Organizational Performance; Talent Management; Adoption and Change Management Execution.

    Cerinte

    Absolvent studii superioare, preferabil tehnice sau economice;
    Experiență de lucru pe o gamă largă de proiecte, atât în sectorul public (B2G - administrații publice), cât și în cel privat (B2B);
    Cunoștinte tehnice, comerciale, financiar- contabile și juridice elementare;
    Capacitate de comunicare, socializare, de decizie și abilitați de negociere deosebite;
    Minte deschisa, dorință de învățare, dinamism, echilibru;
    Experiență în promovarea unui portofoliu extins de proiecte - soluții și sisteme în domeniul tehnic;
    Tehnici de vânzare directă şi indirectă;
    Disponibilitate de deplasare;
    Carnet de conducere cât. B;
    Cunoașterea limbii engleze.

    Responsabilitati

    Planifică, organizează si coordonează activitatea departamentului vânzari;
    Răspunde pentru atingerea obiectivelor de vânzări;
    Coordonează, îndrumă și controlează modul de organizare și desfășurare a activității echipei de vânzări, astfel încât să asigure utilizarea eficientă a timpului de lucru;
    Participă la recrutarea, formarea și dezvoltarea echipei de vânzări, în colaborare cu Departamentul Resurse Umane;
    Contribuie la elaborarea strategiilor și politicilor de sales și marketing la nivel național și la implementarea acestora în scopul îmbunătățirii imaginii companiei;
    Promovează imaginea companiei la clienții actuali și potențiali;
    Stabilește și participă la vizite periodice la sediile clienților pentru a înțelege necesitățile și cerințele, pentru culegerea de date și informații privind desfășurarea contractelor, a relațiilor comerciale, a tendințelor pe piața în care aceștia acționează;
    Este responsabil pentru fidelizarea și gradul de mulțumire al clienților față de organizație;
    Întocmește rapoarte săptămânale, lunare, trimestriale, semestriale sau anuale despre serviciile/produsele organizației, despre impactul acestora pe piață, însoțite de sugestiile și propunerile de sporire a cotei de piață;
    Participă la târguri naţionale/internaţionale de profil făcând propuneri de colaborare şi implementare;
    Obținerea de rezultate în ceea ce privește creșterea vânzărilor pe toate canalele de vânzări;
    Responsabilitate directă privind atingerea obiectivelor de vânzări stabilite;
    Managementul portofoliului de clienți și valorificarea maximă a oportunităților pieței naționale;
    Inițiere, implementare și monitorizare direcții de acțiune în vederea optimizării activității de vânzări a companiei;
    Dezvoltare, planificare și control buget, optimizare costuri;
    Dezvoltă relații eficiente cu partenerii de business interni și externi;
    Se documentează permanent și își însușește caracteristicile tehnice si economice ale produselor din portofoliul firmei;
    Monitorizează permanent concurența, studiază piața si analizează raportul cerere/oferta;
    Elaborează împreună cu echipa de sales support documentația pentru participarea la licitații, conform caietelor de sarcini primite de la beneficiari;
    Întocmește si încheie contractele de vânzare si urmărește respectarea termenelor de livrare a produselor;
    Planifică, analizează și întocmește o situație statistica cu vânzările pe categorii de produse și prețuri;
    Elaborează și susține ofertele deschise în cadrul unor licitații;
    Furnizare de indicatori de business privind activitatea departamentului către Comitetul Director în vederea susținerii deciziilor strategice la nivelul companiei;
    Elaborează și urmărește realizarea planului de vânzări și profit;
    Analizează tendințele pieței și propune Directorului General obiective de vânzări și profit.

    Alte informatii

    Ce oferim:

    Salariu competitiv;
    Asigurare medicală privată după perioada de probă;
    Al 13-lea salariu;
    Mediu de lucru dinamic și profesionist;
    Oportunități de dezvoltare profesională.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Ilfov,

    Aplica fara CV
    5500 RON NET / luna

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Ilfov, Job national

    Vezi job-uri similare (208)