Analist Credite Retail

Angajator: Alpha Bank
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.04.2024

    ALPHA BANK ROMANIA is part of the largest Greek financial group, Alpha Bank Group, with more than 140 years experience in banking sector. The first foreign bank to come to Romania after 1990, ALPHA BANK ROMANIA provides the whole range of products and services to the consumer market segment as well as complex banking solutions to the business and corporate customers.The applicants will have the great opportunity to join an important organization whose values are: innovation, honesty, flexibility, intelligence and reliability.

    Cerinte

    Student/ absolvent studii superioare;
    Cunostinte operare PC, Internet si MS Office;
    Cunostinte limba Engleza – nivel mediu (minimum);
    Experienta bancara/domeniul financiar relevanta reprezinta un avantaj;
    Cunoasterea normelor si a legislatiei specifice domeniului financiar-bancar, reprezinta un avantaj;
    Rigurozitate, atentie la detalii.

    Responsabilitati

    -Preia in analiza solicitarile de acordare/reesalonare/modificare credite/ credit card/ facilitati de descoperit de cont primite de la unitatile Alpha Bank si canale alternative de vanzare;
    -Analizeaza documentele din dosarele de credit/ credit card/ facilitati de descoperit de cont/modificare/reesalonare credit, primite de la unitatile Alpha Bank si canale alternative de vanzare;
    -Efectueaza, conform procedurilor interne de lucru, verificari ale informatiilor din dosarul de creditare in baze de date externe si / sau telefonic la participantii la credit si la angajatorii acestora, precum si la diferite organisme/ institutii publice, dupa caz;
    -Verifica indeplinirea criteriilor de eligibilitate (prin evaluare manuala sau in baza verificarii automate efectuata de aplicatiile informatice utilizate) pentru fiecare participant la credit/ credit card/ facilitate de descoperit de cont/modificare/reesalonare credit, conform procedurilor interne de lucru;
    -Verifica concordanta datelor introduse in aplicatia informatica de analiza si aprobare credite PF (TWS) cu datele din documentele prezentate la dosare, conform procedurilor interne de lucru;
    -Analizeaza cererile clientilor de modificare a termenilor contractuali dupa aprobarea creditului si a documentelor prezentate de acestia, conform procedurilor interne de lucru;
    -Intocmeste notele de credit (CRF) si transmite dosarele catre Comitetul de Credite competent pentru decizia finala.

    Alte informatii

    Beneficii:

    Mod de lucru hybrid!
    Tichete de masa;
    Echilibru viață personală/viața profesională;
    Birthday off – zi liberă pentru a-ți celebra aniversarea cu cei dragi;
    Seminarii de wellbeing– îi aducem pe specialiști sa îți dea cele mai bune informații;
    Plan de training – stabilește cu managerul tău ce traseu de învățare ți se potrivește;acces la nenumărate sesiuni de training online;
    Abonament la Bookster, un prieten apropiat.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (43)