Mechanical Design Engineer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Tata Technologies active.

Vezi toate job-urile Mechanical Design Engineer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: Tata Technologies
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Brasov
  • Craiova
  • Iasi
  • Actualizat la: 08.01.2023
    Remote work: On-site

    Cerinte:

    · studii superioare tehnice finalizate (Autovehicule Rutiere, Tehnologia Constructiilor de Masini, Masini Unelte), master in domeniul tehnic - avantaj;

    · cunostinte bune de limba engleza;

    · cunoasterea unei platforme CAD;

    · cunostinte MsOffice - nivel avansat;

    · capacitate buna de comunicare;

    · orientare spre imbunatatirea continua a cunostintelor de inginerie.

    Responsabilitati:

    · Primeste tema de proiect de la TM, verifica informatiile primite si intelege tema de proiect enuntata in WI Summary.

    · Cauta solutii tehnice, care sa rezolve cerintele temei de proiect.

    · Colaboreaza cu consilierii tehnici pentru identificarea altor solutii posibile, daca este cazul.

    · Lucreaza intr-un soft CAD pentru implementarea solutiei gasite.

    · Actualizeaza, in toate etapele rezolvarii temei de proiect documentul WI Summary, pentru proiectele la care acest document este implementat.

    · Cauta fisierele si informatiile necesare proiectului in baza de date a clientului/le solicita de la seful direct/liason.

    · Documenteaza in scris informatia de proiect dobandita pe cale verbala si in timpul conferintelor telefonice sau “Sametime”/”WEBEX”/”PlaceWare” si urmareste confirmarea ei de catre client.

    · Se consulta cu Technical Managers, consilieri tehnici, ingineri alocati, Liaisoni/Project Managers, in vederea alegerii solutiei sau solutiilor care vor fi prezentate clientului spre aprobare.

    · Trimite catre liaison/PM solutia sau solutiile tehnice alese pentru review-ul cu clientul.

    · Efectueaza activitatea de detaliere a solutiei tehnice aprobate de client.

    · Colaboreaza, la nevoie, cu departamentele de TRN si CFE pentru gasirea de solutii la dificultatile aparute pe partea de utilizare a soft-ului.

    · Atunci cand este cazul ruleaza un soft de verificare (Model Check, DQA) pentru modelele si desenele pe care le-a efectuat, pina cind sunt eliminate toate erorile raportate, dupa care tipareste raportul final.

    · Verifica modelul si desenul si completeaza formularul de QCList in dreptul coloanei de “Self Check”.

    · Colaboreaza cu Quality Chekers/Checkerul electronic (EQC) pentru verificarea desenelor, respectiv verificarea electronica a fisierelor si notifica verbal, realizeaza modificarile propuse de Chekers. La nevoie, realizeaza verificarea electronica a fisierelor pentru colegii din echipa.

    Alte informatii:

    If you are passionate about bringing innovation to the projects you work on and want to join a global company, then this is the place for you.

    Tata Technologies: Make it real. Make it Better™.

    Tata Technologies would like to thank all applicants for their interest, each application will be reviewed against the set criteria for the role. We would like to advise that only candidates under consideration will be contacted. If you do not hear from us within 10 working days following the closing date it will mean that unfortunately your application has not been successful. We will however retain your details for any suitable future opportunities.

    Hybrid

    Iasi,

    Iasi,

    Vezi job-uri similare (7)