CONTABIL SEF

Angajator: Artem Homine
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Management - Consultanta
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Ploiesti
  • Actualizat la: 01.10.2022

    ARTEM HOMINE este agentia de Recrutare si Selectie de Personal si Consultanta in domeniul Resurselor Umane ce constituie puntea de legatura dintre companii si persoanele aflate in cautarea unui loc de munca.
    Oferim servicii de recrutare si selectie de personal , profil psihometric de competente profesionale si personalitate , profil de compatibilitate si personalitate a echipei , analiza organizationala prin sondaje de opinie a angajatilor , STAY IN si EXIT INTERVIEW , servicii de outplacement , consultanta resurse umane si consiliere in dezvoltarea personala si profesionala .

    Cerinte

    • Studii superioare in domeniul Contabilitate sau Finante
    • Experiență de lucru intr-o firma de constructii
    • Experienta in utilizarea sistemelor ERP din domeniul contabil
    • Cunoașterea solidă a legislației contabile și fiscale romanesti
    • Bune cunostinte MS Office - Excel
    • Specializare ca Expert contabil – constituie avantaj

    Responsabilitati

    • Coordoneaza si raspunde de intreaga activitate financiar-contabila a societatii
    • Asigura impreuna cu personalul financiar-contabil din subordine tinerea corecta si la zi a contabilitatii in conformitate cu prevederile legale
    • Intocmeste bugetul de venituri si cheltuieli, urmareste realizarea prevederilor acestuia si furnizeaza datele necesare fundamentarii deciziilor privind gestiunea unitatii;
    • Intocmeste programul de amortizare a mijloacelor fixe din dotarea unitatii si urmareste realizarea acestuia;
    • Exercita controlul financiar preventiv asupra operatiilor si documentelor patrimoniale si semneaza actele si documentele care angajeaza patrimoniul unitatii;
    • Intocmeste statele de plata a salariilor si a altor drepturi de personal pe baza datelor furnizate de compartimentul resurse-umane, calculeaza impozitul pe salarii si alte retineri legale din drepturile de personal si stabileste sumele nete de plata;
    • Intocmeste si depune la Administratia Financiara darea de seama privind calcularea , retinerea si varsarea la buget a impozitului pe salarii;
    • Intocmeste documentele pentru virarea cotei pentru asigurarile sociale de stat, a contributiei la constituirea fondului pentru sanatate si somaj si alte varsaminte pentru sumele retinute pe statul de plata;
    • Intocmeste lunar balanta de verificare a conturilor sintetice ;
    • Intocmeste lunar Registrul-Jurnal;
    • Intocmeste declaratia lunara pentru impozitul pe profit si o depune in termen la organele fiscal;
    • Intocmeste trimestrial si anual formularele de bilant contabil, contul de profit si pierdere si anexele la bilant;
    • Intocmeste declaratiile pentru impozitul pe cladiri, impozitul pe terenuri si pentru alte impozite si taxe locale, le depune la termen la organelle fiscal si urmareste virarea obligatiilor la termenele legale.
    • Verficarea inregistrarii facturilor de achizitii, extrase de banca, registre de casa si deconturi
    • Mentine evidenta mijloacelor fixe
    • Intocmeste declaratii fiscale
    • Asigura inregistrarea si prelucrarea corecta a documentelor financiare, evidenta incasarilor si platilor
    • Asigura evidenta si urmarirea datoriilor fata de bugetul statului, bugetele locale, furnizori, salariati
    • Asigura desfasurarea corespunzatoare a operatiunilor de decontare cu furnizorii si clientii, urmarirea debitorilor si a creditorilor
    • Asigura si raspunde de indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare
    • Pregateste diverse rapoarte solicitate de managementul companiei
    • Participa la analize economice complexe si in procesul de bugetare la nivelul intregii companii
    • Participa la efectuarea inventarierii generale a patrimoniului la inceputul activitatii, cel putin o data pe an, pe parcursul functionarii, in orice situatii prevazute de lege si ori decate ori managementul societatii solicita

    Alte informatii

    - Angajatorul activeaza in domeniul constructiilor
    - Locatie job – Ploiesti , centru
    - Contract de munca pe durata nedeterminata
    - Program de lucru : Luni – Joi 08.00 – 17.00 Vineri 08.00 – 14.00
    - Transport decontat pentru persoanele din alte localitati

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre Artem Homine. Consultati Politica de procesare a datelor personale a Artem Homine >>