IACOB & ALEXANDRU recrutează avocat stagiar

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Vox Legis active.

Vezi toate job-urile IACOB & ALEXANDRU recrutează avocat stagiar active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Juridic active pe Hipo.ro

Angajator: Vox Legis
Domeniu:
  • Juridic
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 29.10.2021

     VOX LEGIS este o agentie specializata in domeniul proprietatii intelectuale (intellectual property agency), constituita din consilieri in proprietate industriala (patent attorneys) si avocati (attorneys-at-law) care au acumulat o experientade peste 13 ani in acest domeniu. Agentia noastra este membra a Camerei Nationale a Consilierilor in Proprietate Industriala din Romania (Romanian Patent Chamber) si suntem inscrisi in Registrul Avocatilor Europeni cu drept de practica in fata Oficiului European (EUIPO –European Union Intellectual Property Office), singura institutie europeana care autorizeaza inregistrarea de marci, design-uri si brevete la nivelul Uniunii Europene.

    Prin consilierii nostri acreditati la nivel national si international oferim servicii competente de consultanta si reprezentare la OSIM (State Office for Inventions and Trademarks), EUIPO (European Union Intellectual Property Office –fostul OHIM) si WIPO (Organizatia Mondiala de Proprietate Intelectuala–World Intellectual Property Organization).

    Cerinte

    CERINŢE PROFESIONALE
    – are studii superioare ȋn domeniul juridic;
    – abilităţi de comunicare, spirit de echipă;
    – flexibilitate, eficienţă şi responsabilitate;
    – utilizează cu ușurință construcții gramaticale complexe;
    – limba engleză – nivel avansat (scris/vorbit);
    – persoană organizată, dornică să înveţe lucruri noi și proactivă;
    – spirit organizatoric;
    – seriozitate și conștiinciozitate.
    – punctualitate, seriozitate şi atenţie la detalii şi la respectarea termenelor;
    – disponibilitate la deplasări.

    Responsabilitati

    RESPONSABILITĂŢI
    – cercetări legislative şi documentare juridică pentru avocaţii societăţii;
    – menţinerea relaţiilor de natură administrativă cu instituţiile publice, instanţele judecătoreşti, Registrul Comerţului, autorităţile cu atribuţii jurisdicţionale, notari publici şi executori judecătoreşti, traducători, organe ale administraţiei publice, precum şi a altor persoane juridice, inclusiv, dar fără a se limita la:
    – depunere şi ridicare documente, studiu dosare aflate pe rol în instanţă şi la diverse instituţii;
    – efectuarea operaţiunilor la Registrul Comerţului: depunere şi ridicare documente, plată taxe, obţinere informaţii, prezenţă în audienţă;
    – depunere şi ridicare documente de la OSIM; monitorizări de baze de date; redactare de cereri;
    – orice alte deplasări impuse de natura activităţii desfăşurate în cadrul societăţii;
    – activităţi de natură juridică şi administrativă specifică societăţii, precum, dar fără a se limita la ţinerea evidenţei documentelor interne;
    – studierea temeinică a dosarelor încredinţate;
    – urmărirea modificărilor legislative;
    – redactarea de cereri de chemare în judecată, întâmpinări, pregătirea probatoriului şi reprezentarea în instanţă a clienţilor societăţii;
    – întocmirea şi evidenţa dosarelor societăţii;
    – gestionarea activităţilor de traducere şi de legalizare a actelor necesare în dosarele în care este implicat.

    Alte informatii

    OFERTĂ
    Bonusurile şi beneficiile se discută la interviu.

    Mult succes!

    Anunțul este valabil pentru municipiul București.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,