PO1 Logistics Specialist

Angajator: PepsiCo Romania
Domeniu:
  • Transporturi
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 09.04.2021

    PepsiCo a intrat pe piaţa romaneasca in anul 2004, achizitionand liderul pe piata de chips-uri de cartofi, compania Star Foods, prezenta in Romania inca din 1993. Astfel, PepsiCo a devenit unul dintre jucatorii principali pe piata de Snacks-uri din Romania.

    Cerinte

    * Inregistreaza ( pe centre de cost) cheltuileile de transport in functie de tipul acestora
    * Verifica si inregistreaza facturile de transport ( conform tarifelor si km.din contractele agreate).
    * Pregateste rapoarte saptamanate de cheltuieli de transport si le reconcilieaza cu transportatorii
    * Raporteaza catre departamentele interne(Financiar, Credit control) statusul recuperarii documentelor de livrare
    * Intocmeste aplicatii de plata pentru toate tipurile de transport.
    * Emite PR-uri pentru cheltuielile aferente departamentului
    * Verifica documentele de livrare pentru fiecare factura emisa de transportator.
    * Intocmeste rapoarte saptamanale
    * Centralizeaza si indosariaza contractele de transport

    * Calificari:

    * Studii: superioare
    * Atestat/ calificare profesionala
    * Experienta profesionala: recomandat 1 an

    * Abilitati:

    * Cunostinte limba engleza: nivel mediu
    * Cunostinte operare PC: Word;Excel;Power Point
    * Atentie la detalii
    * Abilitati de lucru in echipa

    Responsabilitati

    · Inregistreaza ( pe centre de cost) cheltuileile de transport in functie de tipul acestora

    · Verifica si inregistreaza facturile de transport ( conform tarifelor si km.din contractele agreate).

    · Pregateste rapoarte lunare de cheltuieli de transport.

    · Intocmeste aplicatii de plata pentru toate tipurile de transport.

    · Emite PR-uri pentru cheltuielile aferente departamentului

    · Verifica documentele de livrare pentru fiecare factura emisa de transportator.

    · Centralizeaza si indosariaza contractele de transport