Demand & Supply Planner in Departamentul Logistica - 111540

Angajator: METRO Cash Carry Romania
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 25.02.2021
    Scurta descriere a companiei

    Cerinte

    Alătură-te  echipei È™i te vei ocupa de:

    • Generarea previziunilor de vânzare ÅŸi a modelelor statistice, la nivel de SKU pentru a sprijini deciziile comerciale de amploare; • Asigurarea unui nivel ridicat de disponibilitate a mărfurilor la raft pentru categoriile de produse alocate; • Modificarea propunerilor iniÅ£iale de comandă ale magazinelor, prin factorii calitativi corespunzători, susÅ£inuÅ£i de sistem ÅŸi/ sau prin colectarea informaÅ£iilor corespunzătoare de la experÅ£i (de exemplu dept. Management Ofertă, OperaÈ›ional, Marketing); • Gestionarea procesului de comandă prin acorduri cu furnizorii, condiÅ£ii de livrare, obiective privind disponibilitatea ÅŸi nivelurile dorite pentru stoc; • ExecuÈ›ia corespunzătoare ÅŸi la timp a comenzilor  către furnizori (furnizori locali È™i de import)/ distribuirea mărfurilor din depozitele centrale către magazine; • Definirea nivelurilor necesare de stoc ÅŸi calcularea cerinÅ£elor nete rezultate în urma aplicării obiectivelor strategice stabilite (target); • Monitorizarea performanÅ£ei stocului ÅŸi a disponibilităţii mărfii. luarea măsurilor de corecÅ£ie corespunzătoare; • Gestionarea fluxului informaÈ›ional între furnizori si Departamentele METRO Cash & Carry România implicate în procesul logistic cu scopul de a asigura disponibilitatea mărfurilor la raft, de a reduce nivelul stocurilor È™i de a diminua timpul alocat în magazine, pentru activitaÈ›ile logistice; • Asigurarea suportului necesar în implementarea modelelor avansate de colaborare cu furnizorii prin proiecte dedicate de creÈ™tere a disponibilitaÈ›ii mărfii la raft È™i de îmbunătățire a performanÈ›ei.

    Pentru  a avea succes în acest rol È™i pentru a te putea bucura de cafeaua de dimineață alături de colegi, vei avea nevoie de:

    • Minim 2 ani experiență pe o pozitie similară; • Abilitatea de comunicare È™i de a lucra în echipă; • Abilități analitice È™i de rezolvare a problemelor; • Flexibilitate È™i loialitate; • Abilități de previzionare a vânzărilor, de planificare a comenzilor È™i de aprovizionare a magazinelor/platformelor cu marfă; • Abilități de analiză a stocurilor (overstock, old stock, low stock); • Limba engleză È™i cunoÈ™tinÈ›e de utilizare PC, Office (excel, word); • Studii superioare (economie, logistică)

    Ce oferim în  schimb?

    • Vei avea sprijinul unei echipe de profesioniÈ™ti; • Vei găsi la noi un mediu  prietenos È™i oportunități de dezvoltare; • Vineri este  zi scurta ( programul se termină in jurul orei 14:30; • Tichete de masă; • Vouchere cadou (PaÈ™te, Crăciun, fidelitate, etc.); • Asigurare medicală.

    Responsabilitati

    Noi, la METRO, suntem o echipă de 3000 de campioni ai afacerilor independente. DedicaÈ›i celor care se dedică muncii lor, lucrăm pentru cei care se trezesc în fiecare dimineață È™i vor să schimbe ceva. Suntem aici pentru cei care au avut curajul de a-È™i transforma visul într-o afacere, pentru milioane de antreprenori din întreaga lume. DeÈ™i se spune că toate lucrurile se schimbă, un lucru a rămas la fel: noi, acum ca È™i atunci, nu lucrăm pentru METRO! Lucrăm pentru peste 20 de milioane de clienÈ›i METRO, fiecare cu propriile visuri, ambiÈ›ii È™i provocări. Pentru ei, găsim soluÈ›ii personalizate È™i lucrăm cot la cot pentru a le asigura succesul. Deservim atât micile afaceri cu mari idei, cât È™i afacerile globale cu priorități locale.
    METRO Cash & Carry România a fost lansată oficial în România în luna octombrie a anului 1996, prin deschiderea primului centru de distribuÅ£ie, în BucureÅŸti. DistribuÅ£ia naÅ£ională a magazinelor METRO România este următoarea: 5 centre în BucureÅŸti, câte 2 centre în BraÅŸov, ConstanÅ£a, TimiÅŸoara ÅŸi câte un centru în fiecare din următoarele oraÅŸe: Cluj, Bacău, IaÅŸi, Craiova, Baia Mare, PiteÈ™ti, GalaÅ£i, PloieÅŸti, Oradea, Sibiu, Suceava, Tg. MureÅŸ, Arad, Deva, Satu Mare, Piatra NeamÅ£, Buzău, TârgoviÅŸte ÅŸi Turda. InformaÅ£ii suplimentare pe: