Consultant Center of Excellence (Iasi)

Angajator: Vitesco Technologies
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Iasi
  • Actualizat la: 05.03.2021

    În anul 2019, Divizia Powertrain Continental a devenit Vitesco Technologies. Compania Vitesco Technologies reunește întregul spectru de expertiză tehnologică Continental Drivetrain. Misiunea companiei este de a dezvolta tehnologii inovatoare și soluții eficiente de electrificare pentru toate tipurile de vehicule. Portofoliul nostru include soluții de electrificare de 48 de volți, acționări electrice și echipamente electronice pentru vehicule hibride și electrice. De asemenea, gama de produse conține unități electronice de control, senzori și actuatori, precum și soluții pentru post-tratament de evacuare.

    VIZIUNEA NOASTRĂ
    ELECTRIFICARE. EMOȚIE. PRETUTINDENI.

    Electrified.
    Țelul nostru: Pavăm drumul pentru o mobilitate curată prin sistemele noastre de electrificare.

    Emotion.
    Atitudinea noastră: Dezvoltăm soluții inteligente și de încredere pentru a susține mobilitatea curată.

    Everywhere.
    Arena noastră: Noi facem mobilitatea electrică posibilă oriunde în lume – pentru fiecare piață, pentru fiecare structură și pentru fiecare persoană.

    Soluțiile noastre mențin fluxul durabil și eficient de resurse umane, bunuri și servicii. Ne desfășurăm activitatea având la bază un angajament clar: reducerea emisiilor de CO2. Prin soluțiile noastre modelăm viitorul mobilității curate și totodată ne îndeplinim responsabilitatea socială față de societate, demonstrăm că suntem un partener de încredere pentru clienți și o alegere înțeleaptă pentru investitori.

    Cerinte

    • Academic degree in engineering or Economics;
    • Fluent English language skills (spoken and written);
    • Very good knowledge of O365 tools;
    • Basic knowledge in SAP;
    • Professional experience in Purchasing or Quality Management desirable;
    • Experience in project management;
    • Profound skills in international business behavior;
    • Structured way of working as well as entrepreneurial mind-set;
    • Skills in teamwork, communication and intercultural work.

    Responsabilitati

    • General responsible PUR&SQM contact for SupplyOn in alignment with the team lead;
    • 1st and 2nd level support for the entire PUR organization with tool and user questions concerning SupplyOn PUR applications;
    • Interface to SO (Expert Group) and internal departments like IT, AP, SQM and information exchange with the key user community;
    • Development of the PUR services (together with SupplyOn) by cooperating with national and international colleagues on various hierarchy level, including all backend integrations of the system;
    • Maintenance of templates and system data, including interfaces;
    • Support on training, rollout and implementation of necessary system changes
    • General coordinator for the LEAN activities from VT PUR&SQM (internal and at supplier) including alignment of strategy and implementation of the LEAN approach within our central function;
    • Support for the LEAN processes, targets, follow up of LEAN activities (e.g reporting, training of employees and representation of central function PUR&SQM for LEAN topics);
    • Represent VT Purchasing in internal and external expert groups, committees and workshops;
    • Collaborate with external service providers to improve relevant processes and tools.