Sales Representative - Sea & Ocean Freight

Angajator: Gi Group Romania
Domeniu:
  • Transporturi
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Constanta
  • Actualizat la: 28.09.2020

    Gi Group este una dintre cele mai mari companii de resurse umane la nivel mondial, oferind servicii pentru dezvoltarea pieței forței de muncă. Grupul oferă servicii de muncă temporară și permanentă, recrutare și selecție, servicii de consultanță și training cât și alte servicii complementare.

    Cerinte

    • Minim 2 ani de experienta in domeniul vanzarilor servicii transport maritim;
    • Abilitatea de a-si planifica si de a-si atinge obiectivele atat pe termen scurt si pe termen mediu;
    • Cunostinte de MS Office (Word, Excel);
    • Limba engleza, nivel avansat;
    • Persoana organizata si atenta la detalii, cu o buna capacitate de planificare si control;
    • Aptitudini si initiative organizatorice;
    • Personalitate energica, gandire pozitiva, amabilitate si eficienta;
    • Permis de conducere categoria B.

    Responsabilitati

    • Identificarea si atragerea clientilor potentiali prin intalniri si prezentari/oferte personalizate;
    • Identificarea oportunitatilor pentru campanii de servicii Maritime;
    • Ofertare clienti in functie de cerintele acestora, prin transmiterea unei oferte personalizate, obtinere feedback, negociere, avand ca scop obtinerea unei comenzi ferme;
    • Feedback legat de activitatea competitorilor in piata;
    • Mentinerea si dezvoltarea portofoliului de clienti;
    • Colaborare cu departamentul comercial in vederea pregatirii unui plan actiune, pentru a veni in intampinarea clientilor cu solutii cat mai diverse;
    • Mentinerea contactului cu departamentul operational si client, pentru a putea tine la curent clientul asupra desfasurarii transporturilor in curs;
    • Negociere rate de transport, conditii depozitare, termene de plata cu liniile maritime si agenti;
    • Recuperarea sumelor facturate si neincasate la termen de la clienti;
    • Evidenta si raportarea transporturilor si activitatii de vanzari catre superior;
    • Atingerea obiectivelor in ceea ce priveste numarul comenzilor, cifra de afaceri, gross margin, telefoane, numar vizite clienti.