Conceptor Prototip Arhitectura Electrica

Angajator: Groupe Renault Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 23.09.2019
    Scurta descriere a companiei

    Grup Renault Romania

    Pasiunea este motorul Grupului Renault. Din pasiune pentru masini si pentru oameni avem astazi in Romania o gama completa de activitati prin care ii oferim fiecarui client vehiculul potrivit. Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehiculului viitorului.

    Cerinte

    • Studii superioare tehnice (Specialitatea Electronica, Telecomunicatii, Tehnologia informatiei, Electrotehnica, Transporturi)
    • Experienta intr-un post similar – minim 1 an
    • Folosire mijloace informatice
    • Cunostinte de electronica sau telecomunicatii
    • Cunostinte de inginerie automobile sau transporturi
    • Cunostinte de programare – nivel de baza
    • Engleza - nivel intermediar, Franceza - reprezinta un avantaj
    • Comunicare si lucru in transvers
    • Comunicare multiculturala interna si externa companiei
    • Spirit de analiza, sinteza si reporting
    • Abilitati de prezentare
    • Atitudine proactiva (anticipare, gestionare riscuri)
    • Gandire structurata, rezistenta la factori de stres exteriori
    • Spirit de echipa

    Responsabilitati

    Este responsabil de realizarea studiilor pentru implementarea functiilor electrice electronice noi pe vehiculele in dezvoltare.

    A. Realizeaza studiile pentru implementarea functiilor noi pe vehiculele in dezvoltare
    • Construieste planningurile de Arhitectura E/E in coerenta cu constrangerile departamentelor DE-VA si DI-PV
    • Realizeaza dosarul tehnic de functionare a Muletului in teorie
    • Examineaza vehiculul de baza (suport Mulet)
    • Defineste modificarile functionale de implementat pe perimetrul electric (alimentare, scheme cablaje), si electronic (arhitectura inter sisteme)
    • Defineste caracteristicile functionale de protectie (mecanica si termica) necesare cablajului electric
    • Adaptarea schemei de distributie electrica a vehiculului
    • Concepere si/sau adaptarea Arhitecturii Electrice si Electronice a unui vehicul
    • Interfata cu clientul si furnizorii : planningul vehicul si produs, sedinte periodice interne (clienti) si externe (furnizori) privind stadiu de avansare al proiectului
    • Asigura convergenta tehnica
    • Pregateste, participa si prezinta subiecte in instante standard Renault (TdB UET/ TdB FNR / RtD TCR)

    B. Redacteaza si difuzeaza dosarul tehnic de realizare Muleti :
    • Departamentului DE-SIE pentru realizarea adaptarilor functionale ale cablajelor electrice
    • Departamentului DE-SIG pentru aprovizionarea pieselor prototip din perimetrul Electrotehnic (alternateur ; demarreur ; batterie)
    • Departamentului DE-SIA pentru realizare CANLIS
    • Deapartamentului DE-VA pentru implementarea pieselor din perimetrul DE-SIE
    • Departamentului Logistica Prototip pentru comandarea pieselor din perimetrul DE-SIE
    • Realizeaza,verifica si transmite furnizorului informatiile functionale 3D respectand planningurile

    C. Valideaza fezabilitatea produs/proces a proiectarii cablajului electric
    • Transpune constrangerile produs/proces dedicate in timpului verificarii planului (geometrie, proces, arhitectura, etc.)
    • Verifica aplicarea regulilor meserie pentru cablajele electrictrice ale Muletilor
    • Valideaza planele 2D receptionate de la furnizor
    • Participa, receptioneaza si valideaza cablajele electrice realizate de catre furnizor cat si procesul si mijloacele de realizare si validare ale acestuia
    • Acorda asistenta departamentului DIPV pentru analizele de nivel 2
    • Determina actiunile si estimeaza timpul necesar realizarii acestora, negociaza prioritatile pentru fiecare proiect impreuna cu Liderul de Inginerie si garanteaza respectul planningului proiectelor si al termenelor stabilite
    • Alerteaza echipa cu care lucreaza asupra posibilelor probleme care ar duce la nerespectarea planningurilor si realizeaza planuri de actiune impreuna cu acestia pentru a respectarea acestora

    D. Capitalizeaza
    • Participa in procesul de capitalizare a incidentelor de natura electrica/electronica aparute la montajul muletilor
    • Realizeaza fisele de incident in acord cu anomaliile observate de preparatori si le integreaza in dosarul tehnic al urmatoarelor proiecte pentru capitalizare
    • Partajeaza cele mai bune practici meserie cu echipa

    E. Cerceteaza / Inoveaza
    • In urma solicitarii prealabile exprese a angajatorului, desfasoara efectiv activitati de cercetare-dezvoltare aplicativa si/sau de dezvoltare tehnologica, in conditiile stabilite de legislatia incidenta in vigoare