Referent de specialitate asigurari

Angajator: Signal Iduna Asigurare Reasigurare
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.08.2019

    Signal Iduna este unul din cele mai importante grupuri financiare in piata germana, cu peste 100 ani experienta in asigurari de sanatate si este prezenta in Romania din 2008 avand ca principala directie asigurarile private de sanatate dedicate segmentului corporate.

    Cerinte

    • Persoana organizata, analitica, atenta la detalii; preocupare pentru acuratete;
    • Minim 1 an experiență pe un job similar;
    • Bune abilitati de operare pe calculator - Excel – nivel avansat;
    • Orientare spre rezultate si respectarea termenelor;
    • Abilitatea de a stabili prioritati;
    • Abilitati foarte bune de comunicare si relationare;
    • Spirit de initiativa;
    • Spirit de echipa;
    • Spirit de confidentialitate;
    • Abilitatea de a lucra cu reprezentanti de la toate nivelele organizationale cat si cu terte parti;

    Responsabilitati

    • Urmarirea incasarii primelor scadente in ambele sisteme de asigurare, Mednext si Symass (supravegherea reconcilierilor automate si efectuarea reconcilierelor manuale);
    • Generarea de rapoarte pentru primele scadente neplatite; (situatia primelor scadente);
    • Colabararea cu forta de vanzari pentru obtinerea tuturor detaliilor necesare identificarii primelor platite si trimiterea catre forta de vanzari a raportului cu primele scadente dar neplatite;
    • Pregatirea rapoartelor (saptamanale, lunare, trimestriale sau ori de cate ori este necesar) cu privire la primele subscrise si/sau platite;
    • Verificarea calculului comisioanelor si generarea rapoartelor aferente pentru plata agentilor.
    • Participarea activa in realizarea si dezvoltarea procedurilor de lucru;
    • Asigurarea acuratetei informartiilor furnizate;

    Alte informatii

    • Mediu de lucru placut si interactiv;
    • Oportunitati de crestere in cadrul companiei;
    • Asigurare medicala si de accident, privata Signal Iduna;
    • Discounturi stomatologice;
    • Minim 22 zile de concediu de odihna anual;
    • Acces in reteaua de Sali 7 Card.