Senior HR and Social Security Tax Consultant

Angajator: PKF Finconta
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Contabilitate Finante
  • Farmacie - Medicina
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 18.10.2018

    Grupul Finconta este format din patru societăţi PKF Finconta, PKF Finconta Consultanţă, Finconta Human Resources si Finconta Consulting SPRL. Prin intermediul acestora, oferim servicii de: audit finaciar, consultanta fiscala, preturi de transfer, analiza financiara corporativa, insolventa, contabilitate, resurse umane - salarizare.

    Cerinte

    Studii universitare in domeniul economic si financiar-contabil;
    Foarte bune cunostinte ale legislatiei fiscale nationale si internationale;
    Foarte bune cunostinte in domeniul derularii relatiilor de munca, de determinare si gestionare a contributiilor si taxelor datorate bugetului asigurarilor sociale de stat si fondurilor speciale;
    Experienta de minim 3 ani intr-o companie de consultanta financiar-contabila;
    Persoana organizata, comunicativa, cu spirit de echipa si determinata in a-si dezvolta cariera;
    Capacitate de a munci in conditii de stres si disponibilitate pentru lucru peste programul normal atunci cand sarcinile de serviciu o impun;
    Fluenta in limba engleza atat scris cat si vorbit.

    Responsabilitati

    Analiza impozitului pe venit, a contributiilor si taxelor datorate bugetului asigurarilor sociale de stat si bugetelor fondurilor speciale, pe baza documentelor puse la dispozitie de catre client: activitati de revizie fiscala, de due dilligence;
    Analiza determinarii drepturilor de personal si a altor venituri ale persoanelor fizice;
    Analiza desfasurarii de activitati cu persoane nerezidente;
    Rapoarte de consultanta financiara si supervizarea declaratiilor fiscale;
    Opinii, interpretari ale legislatiei in domeniul impozitului pe venit, contributiilor si taxelor datorate bugetului asigurarilor sociale de stat si bugetelor fondurilor speciale si consultanta fiscala oferita clientilor companiei;
    Previzionari si solutii fiscale privind impozitele si taxele directe si indirecte;
    Verificarea cheltuielilor cu salariile inregistrate in evidenta contabila in baza centralizatoarelor statelor de plata;
    Verificarea modului de constituire a contributiilor salariale datorate de angajator precum si a celor retinute angajatului si a modului de declarare si virare a acestora;
    Verificarea tuturor categoriilor de venituri acordate angajatilor sub forma de salarii, foloase materiale, beneficii de orice fel, a tratamentului acestora si a modului de impozitare;
    Verificarea modului de calcul si de acordare a sporurilor si indemnizatiilor suportate din fondurile angajatorului sau de la buget, tratamentul fiscal al acestora, contributii aferente;
    Reconcilierea datelor din contabilitatea proprie cu datele inscrise in documentele de plata si in declaratiile intocmite conform legii;
    Verificarea respectarii termenelor de inregistrare a declaratiilor la organele competente;
    Aplica si executa legile in domeniul resurselor umane, respecta legislatia privind drepturile salariale;
    Se asigura ca toti clientii companiei respecta legislatia in vigoare in ceea ce priveste resursele umane;
    Ofera consultanta de specialitate clientilor companiei, in domeniul resurselor umane, taxe si cheltuieli sociale;
    Verifica lunar toate documentele si situatiile din departamentele de resurse umane ale clientilor companiei.