Specialist Risc Frauda Senior – Tranzactii Bancare

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 05.12.2016
    Scurta descriere a companiei

    BCR, o super echipa!

    In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.

    Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

    BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

    Cerinte

    Profilul candidatului:
    Studii superioare economice/ tehnice;
    Experienta in analiza riscului tranzactional bancar de minim 3 ani;
    Experienta in domeniul bancar sau financiar minim 2 ani
    Experienta in investigarea fraudelor reprezinta un avantaj.
    Cunostinte sistem carduri si core sistem bancar reprezinta un avantaj
    Cunostinte in domeniul activitatii privind produsele bancare, tranzactiile bancare, si instrumentele de decontare
    Cunostinte privind activitatea si organizarea unitatilor teritoriale ale bancii si entiatatilor functionale din administratia centrala
    Cunostinte privind reglementarile legale si interne pentru domeniile de activitate gestionate
    Limba engleza - nivel mediu/avansat .

    Responsabilitati

    Responsabilitati specifice:
    Monitorizarea si identificarea potentialelor activitati frauduloase prin efectuarea de tranzactii sau actiuni suspecte de frauda.
    Identificarea si monitorizarea zonelor de riscuri in cadrul activitatiilor de tranzactionare in numele bancii si in numele clientilor bancari si nonbancari.
    Oferirea de suport entitatilor functionale din administratia centrala/ unitatile teritoriale, in cazurile cu suspiciune de frauda pe tranzactii.
    Efectuarea de investigatii specifice tranzactiilor cu carduri.
    Propunerea, initierea si implementarea masurilor suplimentare de control in vederea reducerii riscului de frauda, in colaborare cu directiile de specialitate specifice