Contabil Senior

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Talent Stream active.

Vezi toate job-urile Contabil Senior active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: Talent Stream
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 15.10.2014

    Talent Stream is looking to join forces and place candidates who:
    - Have minimum three (3) years worth of experience
    - Throughout their career, have achieved excellent results they are proud of
    - Are looking for the right organization where they can make a long-lasting, positive contribution

    Modern recruitment requires a higher degree of professionalism and client service standards which exceed the ones practiced today on the Romanian market.

    Cerinte

    Studii superioare financiar-contabile, experienta in domeniu (de preferat in companii multinationale), abilitati de lucru cu sisteme ERP, spirit analitic, focalizare pe indeplinirea obiectivelor si respectarea termenelor stranse de raportare .

    Responsabilitati

    1. Inregistrari contabile si analiza din punct de vedere fiscal a urmatoarelor:
    - reevaluare conturi de GA, conform Ordin 3055;
    - amortizare mijloace fixe pentru ariile local, fiscal si grup;
    - regrupare conturi, cerute de grup;
    - inregistrare si componenta provizioane;
    - inregistrari si analiza ajustari pentru depreciere creante;
    - inregistrare si analiza ajustari pentru deprecieri active;
    - inregistrare si analiza cheltuieli si venituri in avans;
    - inregistrare si componenta dobanzi pentru imprumuturi acordate/primite;
    - inregistrare si analiza impozite pentru nerezidenti cu ajutorul contabilului AP;
    - acorda suport contabilului sef la analiza a cheltuielilor deductibile/nedeductibile;
    - acorda suport contabilului sef la analiza operatiunilor din punct de vedere al deductibilitatii TVA ;
    - acorda suport contabilului sef la analiza inregistrarilor contabile efectuate in sistem in timpul lunii si corectarea acestora, daca este cazul;
    - inregistrarea si analiza notelor de salarii inregistrate in SAP;
    - inregistrarea si analiza operatiunilor cu privire la conturile tehnice, tranzactiile prezente in extrasele bancare ce nu sunt aferente incasarilor de la clienti sau platilor catre furnizori;
    -inregistrare si analiza in termenul legal a operatiilor in curs de clarificare.

    2. Pregatire a situatiilor de GA solicitate in perioada de audit.
    3. Asistenta la intocmire de situatii financiare conform standarde de contabilitate locala /suport
    4. Intocmire declaratii de impunere pentru cladiri, terenuri, auto, conform legii si urmareste depunerea in termen a declaratiilor de impunere.
    5. Pregatire documente pentru raportari solicitate de statistica, inclusiv BNR;
    6. Mentine legatura cu autoritatile fiscale;
    7. Acorda suport contabilului la completarea declaratii fiscale;
    8 . Acorda suport contabilului declaratii/cereri/solicitari cu privire la statutul societatii si la modificarile de statut;
    9. Solicitare de certificate/registre necesare societatii, de la autoritati, referitoare la activitatea financiar-contabila;
    10. Acorda suport contabilului la completare vector fiscal ori de cate ori este necesar;
    11. Completare declaratii privind taxele locale si responsabil cu propunerea sumelor referitoare la plata taxele locale in termenul legal;
    12. Persoana de legatura pentru autoritatile privind taxele locale.
    13. Responsabil pentru reglarea fisei de platitor a societatii.
    14. Responsabil de indeplinirea solicitarilor primite de la seful direct, in timpul programului.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (116)