Payroll Specialist

Angajator: Trenkwalder Romania
Domeniu:
  • Resurse Umane - Psihologie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.04.2024
    Remote work: Hybrid

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Completarea formularului de cont nou pe hipo.ro dureaza doar 2 minute sau puteti importa datele din Linkedin sau Facebook pentru a rezolva si mai rapid.

    Noi suntem Trenkwalder, unul dintre cei mai puternici jucători ai pieței de HR din Europa Centrală și de Est. Atât obiectivele noastre, cât și acțiunile, vorbesc despre oameni, povești de succes și o piață a forței de muncă mai bună.

    Unde ne găsești:

    Sediul nostru din București:
    Calea Griviței nr. 82-98, Sector 1, București, Cod Poștal 010705

    Cerinte

    A minimum of 3 years experience working in payroll.
    Experience working with accounting and payroll software.
    A degree in accounting, business, or a related field may be preferred.
    Working knowledge of basic accounting principles and payroll practices.
    Excellent communication and interpersonal skills.
    Strong organizational and time management skills.
    High numerical aptitude.
    Detail-oriented.
    English language (written and spoken) - lv. B2
    Experience in HR Admin area is an advantage.

    Responsabilitati

    Collect daily, weekly or monthly timesheets
    Calculate bonuses and allowances
    Prepare employees’ compensation by the end of each month using payroll software
    Schedule bank payments or hand out paychecks directly to employees
    Distribute payment statements and gather signed receipts (digital or paper)
    Report on payroll expenses
    Ensure wages and tax withholdings comply with regulations
    Enter new employees’ data (e.g. bank accounts and tax identification numbers) into internal databases
    Answer questions about compensation, benefits, taxes and insurance deductions

    Alte informatii

    🤝🏻The company offers:

    Attractive compensation package: salary in line with previous experience + meal vouchers (30 Ron/day)+ reimbursement of transportation subscription+ other bonuses + access to the internal platform for training and courses

    In case you want more information please contact me.

    See you soon! 😊

    Beneficii

    • Bonus anual
    • Abonament medical
    • Training-uri
    • Cursuri
    • Decontarea transportului
    • Laptop
    • Telefon mobil
    • Tichete de masa

    Hybrid

    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (31)