Internship in domeniul relatiilor internationale

3 Seas Institute ofera stagii de practica cu obiectiv de cercetare in domeniul relatiilor internationale, vizand regiunea Eurasiei. Durata acestui internship este de 4 luni, cu un program flexibil de 4 ore/zi, incepand de pe 10 martie 2014, respectiv 1 iunie 2014.

Mai multe stagii de practica si internship-uri gasesti si pe Hipo.ro.

Responsabilitatile internship-ului in cadrul 3 Seas Institute sunt:

  • Activitatile de cercetare si de analiza primara si intermediara;
  • Redactarea de rapoarte;
  • Redactarea de articole.

Chiar daca nu este remunerat, participantii vor avea si beneficii, putand interactiona si participa la evenimente conexe, in cadrul carora sunt prezentate produsele 3 Seas Institute, printre care evenimentele de la Bucharest Forum, Aspen Institute Romania si alte organizatii partenere.

Cerinte:

  • Interes dovedit si intelegerea evolutiilor internationale curente (este de dorit un interes de cercetare asupra problemelor regionale din Eurasia, in domenii specifice precum securitatea, riscurile inovatiei digitale, energia noua etc.)
  • Capacitatea de a citi si de analiza rapid si obiectiv informatii;
  • Cunostinte avansate de limba engleza;
  • Abilitati foarte bune de folosire a aplicatiilor Microsoft Office;
  • Eficienta in organizare si time management.

Cei care isi doresc sa faca parte din acest program, trebuie sa trimita un CV, o scrisoare de motivatie si un exemplu de lucrare scrisa, toate in limba engleza, la adresa ciprian.stanescu@aspeninstitute.ro, pana pe 21 februarie 2014.

Va recomandam si:

Navigating the Future of Work: an interview with Marius Clapon, Head of IT Delivery @MassMutual Romania