Recruitment Consultant

Angajator: APT Resources & Services SRL
Domeniu:
  • Resurse Umane - Psihologie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 24.06.2017
    Scurta descriere a companiei

    APT RESOURCES & SERVICES SRL

    Cu o prezență de peste 20 de ani pe piața românească de resurse umane, grupul de firme APT este cel mai mare jucător independent din industrie, o concentrare de forțe repartizate armonios pe diferite specializări în aria capitalului uman, a comunicării și a serviciilor SaaS. Cifra de afaceri de peste 24 de milioane euro în 2015 și o medie de 2000 de persoane (majoritatea cu studii superioare), angajate în servicii BPO și misiuni de muncă temporară, au menținut grupul de firme APT în avangarda primilor cinci furnizori de servicii complexe de HR din România.

    Strategia Grupului APT se concentrează pe dezvoltarea proactivă a pieței muncii, pentru care identifică, pregătește și oferă specialiști competenți, absolvenți sau studenți cu potențial. Noi aducem omul potrivit la locul potrivit. Cu un palmares de peste 10.000 de angajări, acoperim cele mai căutate domenii, cu focus pe IT&C, BPO, finanțe-bănci, inginerie, retail, medical & pharma. Am dezvoltat instrumente multidisciplinare de lucru și avem soluții de recrutare rapide și inovatoare, susținute și prin platforma online aptjob.ro. Începând cu 2015, grupul și-a extins operațiunile și în alte două regiuni emergente în piața de HR: Cluj și Brașov, unde funcționează noile sucursale APT.

    Cerinte

    Our company is growing! We are looking for a competitive and self-motivated Recruitment Consultant to join our HR team.
    If you have a positive attitude, initiative, a great sense of humor and a strong team spirit, then you are the ideal candidate to complete our team! We are eager to meet you!

    Requirements:

    - Minimum 1 year of relevant experience in the recruitment field;
    - Advanced level of the English language;
    - Willing to develop new skills and work with different types of profiles;
    - Strong communication and interpersonal skills;
    - Attention to details;
    - Good planning skills and ability to adapt to changing priorities;
    - Results-driven, self-motivated and problem solving oriented;
    - Team player and an open and friendly attitude.

    Responsabilitati

    Responsible for the end-to-end recruitment and selection process for a variety of positions:
    - Creating the job profile and establishing the recruitment strategy depending on the vacancy;
    - Organizing and monitoring the recruitment process (sourcing, posting adds, direct search, screening CV, phone interviews/face to face interviews, creating the shortlist);
    - Interviewing candidates based on Lominger competence system;
    - Interacting with the Hiring Managers in order to present a status of the recruitment process and to establish the progress made on each project;
    - Follow-up with the candidates, sending feedback and making the job offers;
    - Performing periodical reports on project status.

    Job Code: 160617ACB