Tehnician Operatiuni Telecomunicatii

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Huawei (G)TAC Romania active.

Vezi toate job-urile Tehnician Operatiuni Telecomunicatii active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Telecomunicatii active pe Hipo.ro

Angajator: Huawei (G)TAC Romania
Domeniu:
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: Student/Absolvent
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 23.03.2017

    Huawei (G)TAC Romania focuses its goals on satisfying customer needs, reducing costs and ensuring smooth business operation. Our teams offer 24/7 multi-channel access, multi-language support in 6 different languages (English, French, Spanish, Italian, Polish, German) and IT platforms used by our engineers to solve our customers’ problems.

    In Romania we have 3 offices located in Bucharest and Timisoara, where we have over 200 employees.

    Cerinte

    - Studii medii in domeniul tehnic
    - Minim 2 ani experienta in sisteme de telecomunicatii
    - Experienta de lucru cu relele electrice si la inaltime
    - Cunostinte generale tehnice specifice domeniului comunicatiilor prin cablu coaxial: diferenta intre cabluri, parametrii tehnici ai cablurilor, elemente active si pasive de retea, intelegerea procesului de transmisie a semnalelor de radio frecventa prin cablu, etc.
    - Abilitati tehnice si practice de montaj de retea cablu
    - Cunostinte generale tehnice specifice domeniului cablu TV: diferenta intre cabluri, parametrii tehnici ai cablurilor, elemente pasive de retea, intelegerea procesului de transmisie a semnalului TV prin cablu, functionare CPE-uri
    - Cunostinte de standarde cablu TV, masuratori, canale TV, spectru, frecvente
    - Abilitatea de a evalua rapid o sitiuatie si de a lua operativ decizii
    - Spirit de echipa si bune competente de comunicare interpersonala
    - Abilitati de lucru cu clientul
    - Terminologie tehnica in limba engleza
    - Cunostinte PC: MS Office, software aplicativ specific telecom
    - Permis de conducere categoria B/ B+E/ C

    Responsabilitati

    - Investigheaza cauzele disfunctionalitatilor echipamentelor pentru care a fost dispecerizat (retea fixa si/ sau mobila), cu ajutorul departamentelor de suport si intocmeste planul de actiune pe baza diagnozei primare
    - Evalueaza situatia la locul deranjamentului si remediaza in SLA deficientele
    - Verifica starea echipamentelor pentru a se asigura ca a fost remediata complet disfunctionalitatea
    - Efectueaza teste de functionare a serviciilor
    - Asigura securitatea retelei in conformitate cu procedurile de securizare stabilite
    - Analizeaza fiecare situatie care necesita suportul subcontractorilor si se asigura ca dispecerizarea subcontractorilor este indispensabila
    - Asigura subcontractorilor suportul si informatiile necesare pentru indeplinirea in bune conditii a interventiei alocate
    - Verifica respectarea tuturor masurilor de mediu, sanatate si securitate in munca de catre toti membrii echipei impreuna cu care efectueaza interventia si opreste imediat lucrul acestora daca constata incalcarea vreunei reguli, escaland imediat problema sefului de echipa
    - Respecta in permanenta toate regulile de mediu, sanatate si securitate in munca si ia masurile care se impun pentru eliminarea oricarui risc de incident de mediu, sanatate si securitate in munca
    - Urmareste ca subcontractorii Huawei sa respecte regulile de mediu, sanatate si securitate in munca si escaleaza pe linia de raportare de mediu, sanatate si securitate in munca neregulile constatate
    - Efectueaza, conform planificarii, vizitele de mentenanta preventiva la locatiile de infrastructura (retea fixa si mobila)
    - Executa toate operatiunile prevazute in fisa de PM (Preventive Maintenance – Mentenanta Preventiva)
    - Identifica si, daca este posibil, remediaza deficientele de instalare si functionare ale echipamentelor, precum si a starii generale a locatiei de infrastructura (retea fixa sau mobila)
    - Escaleaza la departamentele responsabile deficientele constatate, pe care nu le poate remedia
    - Completeaza fisa de PM (Preventive Maintenance – Mentenanta Preventiva) si actualizeaza cu acuratete datele in aplicatiile de suport
    - Efectueaza si/ sau verifica lucrarile de instalare a echipamentelor noi sau reconfigurare din retea;
    - In cazul interventiilor si instalarilor pe suport fibra optica, este responsabil de elaborarea si actualizarea fiselor de suduri si hartilor de fibra optica
    - Urmareste in permanenta metinerea in magazie a stocului optim de piese de schimb
    - Solicita imediat piesele deficitare, conform procedurilor de lucru
    - Completeaza documentele si trimite piesele defecte la magazie

    Aplica fara CV
    Remote

    Remote

    Aplica fara CV
    Timisoara, BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (5)