Business Analyst SAS

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Regina Maria active.

Vezi toate job-urile Business Analyst SAS active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: Regina Maria
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.11.2020

    Rețeaua de sănătate REGINA MARIA și-a câștigat poziția de lider pe piața medicală românească datorită calității serviciilor oferite și grijii permanente, manifestate atât în interiorul companiei, față de angajați, cât și în exterior, față de pacienți și parteneri.
    Dorim sa avem alaturi de noi colegi care sa demonstreze si sa promoveze valorile REGINA MARIA prin:

    - asumarea raspunderii pentru actiunile lor;
    - cultivarea calitatii si oferirea de solutii eficiente, diferite, inedite, rapide si simple;
    - comunicare deschisa si incurajarea dezvoltarii unei relatii de incredere intre ei si colegi;
    - sustinerea si implicarea in atingerea obiectivelor de echipa;
    - acordarea si acceptarea cu deschidere a feedbackului constructiv.

    Cerinte

    Key Qualifications:

    Bachelor's degree preferably in Computer Science, Statistics, Finance or related field

    At least five years in data analysis and/or science

    Healthcare background or experience preferred

    Hands on experience with SAS it’s an advantage

    Exposure to Data Warehouse and/or Data Lake platforms

    Experience with project management and system development methodology discipline

    Responsabilitati

    Key Responsibilities:

    Responsible for the development and support of Data Analytics through SAS such as: Enterprise Data Warehouse (EDW) and associated data marts, Master Data Management (MDM) offerings, analytics data marts, analytics data visualizations and reports and advanced analytics models

    Responsible for ensuring data within Data Analytics environments is accurate, consolidated, standardized, retained and adequately refreshed using the appropriate data integration and cleansing techniques

    Serves as an advocate for data and analytics initiatives while helping ensure upstream applications and/or systems are developed, configured, used and maintained with an awareness of downstream data and analytics requirements

    Partners with business owners and data consumers to identify downstream data reporting and analytics needs, while ensuring the data is appropriately integrated (where available) for this purpose

    Provides consulting, training, testing, and other support for patient data-related projects and deliverables

    Tests, evaluates, and improves the efficacy of all data collection and data quality processes

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Vezi job-uri similare (193)