Specialist SSM Slatina

Angajator: Pirelli
Domeniu:
  • Inginerie
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Slatina
  • Actualizat la: 18.07.2019

    After 10 YEARS, Pirelli plant in Slatina is today one of the most modern car tyre plants, equipped with non-robotic production technology of the last generation, designed to achieve high performance ti res Premium range, where Pirelli is leader.

    Cerinte

    Educatie: Absolvent studii superioare tehnice

    Competente: insusire si inţelegere a legislaţiei specifice; sociabilitate si comunicare; abilitate de a improviza in situatii deosebite de stres; atitudine proactiva, spirit de echipa si abilitati de comunicare, engleza nivel mediu/avansat
    Vor fi luati in considerare doar candidatii ce pot face dovada urmatoarelor cerinte ( calificativ/diploma/adeverinta):
    • Curs Inspector SSM
    • Curs evaluator de riscuri – facultativ
    • Auditor pentru Sitem de Management ( OHSAS 18001/ISO 45001) - facultativ

    Experienta: orice experienta profesionala anterioara in domeniu constituie un avantaj

    Responsabilitati

    • Monitorizeaza implementarea regulilor SSM si procedurilor de ergonomie
    • Elaboreaza norme si proceduri in ceea ce priveste ergonomia locurilor de munca din sectiile de productie si birouri administrative .
    • Participa la planificarea activitatilor SSM ( evaluari de risc, audituri interne si externe, inspectii ,...)
    • Propune masuri aditionale de securitate pentru echipamentele folosite, sculele si instrumente
    • Verifica periodic aspectele Ergonomice si de Sanatate si Securitate in Munca pentru punctele de lucru din fabrica
    • Sa controleze pe baza programului de activitate toate locurile de munca in scopul prevenirii accidentelor de munca si imbolnaviri profesionale;
    • Sa avizeze si sa propuna dotarea personalului cu mijloace de protectie individuala si de lucru functie de masurile de ergonomice si sa participe la receptia mijloacelor de protectie colectiva;
    • Sa participe la investigarea si evidenta accidentelor de munca;
    • Sa colaboreze cu serviciul medical pentru cunoasterea la zi a situatiei imbolnavirilor profesionale;
    • Sa urmareasca realizarea cerintelor de protectie a muncii ca parte in comisia de receptie a lucrarilor de reparatii planificate ale echipamentelor tehnice;
    • Cunoasterea si respectarea regulilor si regulamentelor interne si a documentatiei de sistem de management