Inspector SSM&SU - pentru SANTIER

Angajator: SIMTEL Team
Domeniu:
  • Constructii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Calarasi
  • Slobozia
  • Job la nivel national
    Actualizat la: 27.07.2024

    Grupul SIMTEL este unul dintre jucatorii importanti in energie regenerabila, automatizari industriale și telecomunicatii. Lider in Romania in constructia si mentenanta centralelor electrice fotovoltaice, este din 2012 Partener oficial al ABB pentru automatizari, devenind cel mai bun integrator Telekom din Romania in 2016.
    Din 2021, Simtel este o companie romaneasca de inginerie și tehnologie, listata pe piata AeRO a Bursei de Valori Bucuresti si lider de piata in constructia si mentenanța centralelor electrice fotovoltaice.
    Din august 2023, actiunile Simtel au fost incluse in indexul MSCI Frontier Markets Small Cap și MSCI Romania Small index Cap. Grupul Simtel ofera companiilor un ecosistem complet si integrat, incepand cu consultanta, autorizare, constructie, mentenanta, operare, masurare, control si furnizare de energie.
    Curajosi prin inginerie si tehnologie, realizam lucruri unice, exceland in energie regenerabila, telecom, platforme software si roboți autonomi, pentru a aduce solutii inovatoare si durabile, intr-o lume in continua schimbare.
    La SIMTEL credem foarte mult in potentialul oamenilor si ii sprijinim sa creasca si sa se perfectioneze. Incurajam diversitatea si suntem o organizatie deschisa si orientata spre invatare. Credem in spiritul de echipa, in inovatie, dar si in autenticitate si performanta, valori care ne definesc ca si echipa.

    Cerinte

    • Studii tehnice;
    • Curs cadru tehnic cu atributii PSI reprezinta avantaj;
    • Cunostinte foarte bune despre cadrul legislativ general pe linie de sanatate si securitate in munca si aparare impotriva incendiilor;
    • Experienta minim 1 an (in supervizarea de santiere);
    • Limba engleza, nivel mediu;
    • Permis conducere categoria B;
    • Disponibilitate pentru deplasari in tara, pentru santierele deschise.

    Responsabilitati

    • Participa la identificarea cerintelor de sanatate si securitate in munca si aparare impotriva incendiilor ale partilor interesate;
    • Elaboreaza tematica specifica instruirilor, instructiunilor proprii si participa la cercetarea si raportarea accidentelor de munca;
    • Verifica cunoaşterea şi aplicarea de către toţi lucrătorii a măsurilor prevăzute în planul de prevenire şi protecţie, precum şi a atribuţiilor şi responsabilităţilor ce le revin în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, stabilite prin fişa postului;
    • Completeaza fisele de instruire individuala si efectueaza instruirea introductiv generala de protectia muncii si PSI;
    • Realizeaza instructaje periodice in domeniul sanatatii si securitatii ocupationale;
    • Asigura salariatilor companiei echipamentul individual de protectie corespunzator scopului pentru care a fost acordat, dar si verificarea periodica a acestora;
    • Actualizeaza si gestioneaza documentatiile specifice prevazute de legislatia in vigoare;
    • Asigura supravegherea medicala si de prim ajutor a angajatilor impreuna cu medicul de medicina muncii;
    • Verifica respectarea normelor si indeplinirea acestora la termen si elaboreaza masuri de aparare impotriva incendiilor;
    • Tine relatia cu autoritatile in ceea ce priveste documentatia ce trebuie depusa/ trimisa, conform reglementarilor legale;
    • Monitorizeaza permanent din santier toate activitatile intregului personal prezent si al tuturor operatiunilor desfasurate. Ia de indata masurile necesare ce se impun si informeaza ierarhic in cel mai scurt timp asupra neconformitatilor constatate, propunand masuri de imbunatatire pe termen lung;
    • Ia măsurile necesare pentru ca numai persoanele abilitate să aibă acces pe santier;
    • Să stabilească, în colaborare cu managerul de proiect şi antreprenorul, măsurile generale aplicabile santierului;
    • Să ţină seama de toate interferenţele activităţilor din perimetrul santierului sau din vecinătatea acestuia;
    • Să stabilească, împreună cu antreprenorul, obligaţiile privind utilizarea mijloacelor de protecţie colectivă, instalaţiilor de ridicat sarcini, accesul pe santier;
    • Să avizeze planurile de securitate şi sănătate elaborate de antreprenori şi modificările acestora;
    • Să intocmeasca planurile de securitate şi sanatate pentru santier/ proiecte;
    • Se asigura ca standardele companiei sunt respectate de catre toti subcontractorii companiei.

    Alte informatii

    Beneficii acordate:
    Financiar:
    - pachet salarial atractiv;
    - prime ocazionale;
    - buget lunar intr-o platforma de beneficii cunoscuta (tichete de masa, tichete culturale, tichete de vacanta etc.)
    - abonament medical la o clinica privata.

    Conditii de lucru:
    - telefon mobil, laptop;
    - zile libere suplimentare la Concediul de odihna in functie de vechimea in companie;
    - oportunitati de dezvoltare intr-un domeniu dinamic;
    - traininguri de specialitate/ dezvoltare personala.

    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    Ilfov, Constanta, BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (61)