Specialist in domeniul calitatii

Angajator: CONTRAIL MACHINERY
Domeniu:
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Chitila
  • Actualizat la: 29.04.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Contrail Machinery oferă servicii specializate în domeniul proiectării și fabricării mașinilor și echipamentelor de construcții feroviare, în special Mașini de sudură Flash-Butt. Echipa noastră are o vastă experiență în domeniu, construind mașini de sudură pentru căi ferate din 2010.

    Cerinte

    - Studii superioare in Inginerie sau activitati conexe
    - Certificare Auditor intern ISO 9001
    - Constitue un avantaj: certificareAuditor intern sau Specialist pentru ISO 14001 si OHSAS 45001
    - Experienta in definirea si implementarea proceselor in mediul industrial
    - Cunoasterea metodelor de tratare a neconformitatilor (spre exemplu 8D sau 4 Steps Reports) si a instrumentelor de identificare a cauzelor radacina (spre exemplu 5Why sau Fishbone)
    - Cunoasterea buna a tehnicilor statistitice de control in productie (SPC, MSA)
    - Familiar/a cu analizele de risk in procesul de fabricatie (FMEA)
    - Experiență dovedită ca Inginer calitate sau într-un rol similar, de preferință în constructia de masini si utilaje grele
    - O bună înțelegere a standardului de referinta ISO 9001
    - Cunoștințe în interpretarea desenelor tehnice
    - Abilități excelente de rezolvare a problemelor și capacitatea de a analiza și rezolva problemele legate de calitate
    - Abilități foarte bune de comunicare și interpersonale, cu capacitatea de a colabora eficient cu echipe interdepartamentale
    - Atenție la detalii și angajament pentru menținerea standardelor de înaltă calitate
    - Cunostinte de operare PC – nivel mediu - avansat
    - Cunostintele de limba straina: engleza – nivel mediu

    Responsabilitati

    Noul/ua coleg/a va avea urmatoarele roluri: Inginer de Proces, Trainer intern, Responsabil coordonare Audituri interne, Auditor Intern, Responsabil EMM-uri.
    Responsabilitati:
    o Sustine implementarea si menținerea permanenta a conformitatii sistemului de management al calității in acord cu toate cerințele standardului SR EN ISO 9001:2015 prin audituri interne si monitorizare procese.
    o Înregistrează zero neconformități in urma auditurilor externe anuale (de supraveghere sau de recertificare).
    o Elaborareaza si revizuieste toate documentele specifice Sistemului de Management al Calității in acord cu toate cerințele standardului SR EN ISO 9001:2015, atunci când este cazul
    o La fiecare solicitare a managerilor de departamente, acorda asistenta si îndrumare in vederea elaborării si/sau revizuirii tuturor procedurilor, instrucțiunilor si a formularelor necesare desfășurării activității.
    o Urmareste si asigura functioarea eficienta a procesului de tratare a neconformitatilor aparute in urma reclamatiilor dela clienti, in procesul de fabricatie si la furnizori
    o Se asigura ca procesul de imbunatatire continua este definit, implementat si rulat in conformitate cu politicile companiei
    o Contribuie la definirea, urmarirea si raportarea indicatorilor de performanta pentru fiecare proces rulat in companie
    o Participa activ la implementarea si monitorizarea parametrilor de performanta in procesul de productie
    o Furnizeaza toate informatiile necesare Departamentului Proiectare-Dezvoltare atunci cand sunt dezvoltate produse noi si sustine orice solicitare de asistenta sau participare la proiectele de imbunatatire sau de management al schimbarilor.
    o Contribuie la intocmirea Planurilor de Control utilizate in productie ori de cate ori ii este solicitat de catre Managerul SMI
    o Organizeaza si participa la evaluarea riscurilor in procesul de fabricatie
    o Atunci cand ii este solicitat de catre Managerul SMI, efectuaza instruirea angajatilor din alte departamente cu privire la diverse procese specifice rulate in cadrul departamentului SMI
    o Instruiește fiecare nou angajat, in prima zi de lucru, pe toate procedurile si instrucțiunile de lucru aferente sistemului de management al calității, generale si specifice funcției lui.
    o Trimite cu 10 zile înainte de finalizarea trimestrului planul de training pe procese, proceduri și instrucțiuni de lucru pentru următoarele 90 de zile către Managerul SMI;
    o Trimite 3 sugestii de îmbunătățire a procedurilor și proceselor pe trimestru;
    o Realizează sau revizuiește cel puțin o procedură pe trimestru;
    o Anual, propune obiectivele auditului intern in acord cu strategia companiei
    o Anual, propune toate criteriile necesare pentru auditurile pe procese si sub-procese si le reevaluează in cazul unor situații ce impun acest lucru
    o Anual, analizeaza si propune numărul optim de audituri pe fiecare proces si subproces in parte si il reevaluează in cazul unor situații ce impun acest lucru.
    o Elaborează si supune aprobării Managerului Departamentului SMI si Directorului General programul de audit intern in luna decembrie a fiecărui an, pentru următorul an.
    o Analizează lunar programul de audit si propune necesitatea revizuirii acestuia
    o Efectuează auditurile interne conform programului de audit (revizuit daca a fost cazul) cu abatere admisa de maxim ± 2 săptămâni
    o In urma fiecărui audit, elaborează corect toate documentele pentru fiecare audit in parte (plan audit, raport audit si rapoarte de neconformitate).
    o De cate ori este necesar, inițiază audituri de urmărire pentru evaluarea eficacității acțiunilor corective ale neconformităților
    o In timpul fiecărui audit are o atitudine imparțială, nepărtinitoare si evita orice conflict de interese
    o Întotdeauna respecta si parcurge întocmai pașii din procedura de audit
    o Tine evidenta tuturor Echipamentelor de Masura si Monitorizare (EMM-uri) in registrul electronic si asigura marcarea/etichetarea acestora pentru identificare unica;
    o Verifica si tine evidenta certificatelor de calibrare/etalonare si/sau de conformitate a EMM-urilor
    o Intocmeste si urmareste lunar planul de mentenanta al EMM-urilor;
    o Programeaza si asigura verificarile interne si verificarile metrologice ale EMM-urilor, verifica corectitudinea acestora si inregistreaza rezultatele
    o Urmareste perioadele de etalonare metrologica a mijloacelor de masurare si se asigura de efectuarea corecta si la timp a acestora
    o Gestioneaza relatia cu colaboratorii terti pentru verficarile metrologice si/sau etalonarea EMM-urilor;
    o Asigura casarile / retragerile din uz a EMM-urilor necorespunzatoare, intocmeste toate formalitatile si asigura intreaga documentatie in acest sens;
    o Asigura instruirea personalului din departament si a celui din productie cu privire atat la modul de manipulare si folosire a EMM-urilor, cat si a modului de depozitare a acestora;
    o Implementeaza solutii pentru depozitarea corecta a EMM-urilor de uz comun si modalitatea de a tine evidenta utilizarii lor.

    Vă rugăm să luați în considerare că doar candidații selectați vor fi contactați pentru etapele ulterioare de selecție în orice proces de recrutare.

    GDPR – notificare pentru recrutare
    În scopuri de recrutare, am putea colecta informații personale pe care alegeți să ni le transmiteți prin intermediul site-ului web și oricărui alt canal de comunicare.
    • CV-uri/sume de orice fel (intenție, recomandare, etc.) pe care le furnizați
    • Informații pe care le furnizați cu privire la detaliile dvs. de contact
    • Informații pe care le furnizați cu privire la educația, experiența, abilitățile și recomandările dvs.
    • CV-uri și scrisori de intenție sau orice alte documente (diplome, etc.) pe care le alegeți liber să le încărcați în cererea dvs.
    • Informații pe care le furnizați în orice instrumente implicate în scopul recrutării (chestionare, feedback sau proces de angajare)
    În scopuri de recrutare, vom utiliza informațiile pe care le furnizați în felul următor:
    • Vom analiza conținutul pentru a decide dacă candidatura dvs. poate fi potrivită pentru postul nostru vacant
    • Vom folosi informațiile pentru a vă contacta și a ne pune de acord asupra pașilor de recrutare
    • Vom utiliza informațiile pe care le furnizați doar în scopuri de recrutare
    Vom procesa datele dvs. în conformitate cu legislația GDPR.
    Vă rugăm să luați în considerare că, prin aplicarea pentru acest post vacant, sunteți de acord cu colectarea și prelucrarea datelor personale pe care le veți furniza liber. Dacă nu sunteți de acord cu informațiile GDPR menționate mai sus, vă rugăm să nu aplicați pentru acest post vacant.
    Vă mulțumim anticipat pentru înțelegere!

    Salariu

    1000 - 1300 EUR

    Beneficii

    • Bonus de performanta
    • Prime ocazii speciale (ex: Paste, Craciun, 8 mar etc)
    • Training-uri
    • Cursuri
    • Certificari/Atestate
    • Plata / compensare ore suplimentare
    • Laptop
    • Telefon mobil
    • Loc de parcare
    • Tichete de masa

    Aplica fara CV
    5000 - 5500 RON NET / luna
    Chitila,

    Aplica fara CV
    6000 - 7000 RON NET / luna
    Chitila,

    Aplica fara CV
    7000 - 9000 RON NET / luna
    Chitila,