Junior Collection Analyst

Angajator: BAT Romania
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.04.2024
    Remote work: Hybrid

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    British American Tobacco is a leading tobacco group, with brands sold in more than 200 markets. We employ more than 57,000 people and, with over 200 brands in our portfolio, we make the cigarette chosen by one in eight of the world’s one billion adult smokers. We hold robust market positions in each of our four regions – Americas; Asia-Pacific; Eastern Europe, Middle East and Africa; and Western Europe – and we are leaders in more than 60 markets.

    Cerinte

    Candidatul ideal ar trebui sa aiba urmatoarele abilitati si cunostinte:

    Diploma de studii superioare constituie un avantaj;
    Cunoasterea limbii engleze (scris si vorbit);
    Experienta in customer suport si preluare/procesare comenzi, constituie un avantaj;
    Experienta in lucrul cu SAP & Sales Force in procesele si sistemele financiare;
    Cunoștințe SAP si Sales Force referitoare la modulul / domeniul de vânzări și distribuție, alocare plati si collection;
    Competențe de operare pe calculator Microsoft Office (Excel, Word, etc.);
    Cunoștințe în utilizarea aplicațiilor Microsoft Outlook și aplicații Web;

    Responsabilitati

    Responsabilitati:

    Analizeaza neincasatele clientilor si trimite notificari persoanelor de legatura responsabile cu platirea acestora;
    Revizuieste raportul de Outstanding Monitor – situatia facturilor neincasate cu termen de plata depasit si a eventualelor dispute identificate;
    Revizuieste alocarea Notelor de Credit si a platilor;
    Emite notificari catre clienti respectiv copii ale facturilor/notelor de credit in conformitate cu originalul sau duplicate;
    Ofera suport si informatiile necesare referitoare la situatia soldului clientilor catre echipa comerciala/logistica sau direct catre client (e-mail sau telefonic);
    Elaboreaza diverse analize solicitate ad-hoc de catre manageri, care au legatura cu specificul pozitiei ocupate;
    Elaboreaza procedurile de lucru pentru activitatile derulate;
    Investigheaza eventualele dispute rezultate in urma procesului de livrare/facturare/colectare;
    Acorda suport, elaboreaza analize si rapoarte referitoare la facturi restante si creditele acordate in piata;
    Cunoaste si respecta procedurile interne ale companiei;
    Informează superiorul direct in cel mai scurt timp atunci când descoperă probleme ce pot afecta bunul mers al companiei;
    Face eforturi pentru a dobandi / pentru a-si insusi competente / cunostinte noi in vederea obtinerii unor performante mai bune, inclusiv prin activitati de back-up in cadrul echipei Sales Finance.
    Descrierea companiei

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BAT Romania . Consultati Politica de procesare a datelor personale a BAT Romania >>

    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (122)