Skincare & Makeup Trainer

Angajator: Teamland
Domeniu:
  • Altele
  • Educatie - Training
  • Retail - Comert
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.04.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Asigurăm o gamă completă de servicii profesionale, prin experiența și cunoștințele noastre de specialitate și din domeniul legislativ. Avem capacitate de a identifica soluții inovative pentru fiecare client.

    Echipa TeamLand este în masura să livreze servicii pe termen lung, asigurându-ți astfel un parteneriat sustenabil.
    Respectăm valorile clienților noștri și, în același timp, dovedim empatie față de cei pe care îi recrutăm, adăugând întotdeauna o vorbă bună la serviciile ireproșabile livrate.

    Suntem cel mai dinamic furnizor de servicii de resurse umane, având flexibilitate antreprenorială si know-how–ul necesar, dobândit în anii de experiență ai echipei de recrutare și a specialiștilor în salarizare și administrare.

    Reducem eforturile administrative și de time management în ceea ce privesc procesele de recrutare, administrare și instruire a angajaților, oferind o gamă de servicii asigurate de personal de înaltă calificare în baza principiului Total Quality Management, astfel încât, raportul calitate – cost, să reprezinte un castig pentru dumneavoastră.

    Suntem specializați în funcție de industrie și răspundem mereu adecvat cerințelor specifice.

    Consultanța specializată și echipa dedicată, cu experiență relevantă pentru fiecare companie și specializată pe industrii, alături de companie de la semnare și pe tot parcursul derulării contractului/proiectului.

    Tratăm cu responsabilitate fiecare solicitare venită din partea fiecărui partener.

    Cerinte

    >5 years experience in retail industry - beauty
    Comprehensive knowledge of development trends, training and coaching approaches
    Experience in developing and implementing Onboarding program
    Excellent moderation and presentation skills
    Fluent in local language and English
    Driving license

    Responsabilitati

    • Responsible for skincare and makeup training matters in all stores
    • Responsible to implement company's Excellence Ritual on the region (41 stores)
    • Adapt international skincare and makeup training materials in order to fit local specificities and enhance content of existing training support documents when needed
    • Provide inputs and feedback to Management on training and coaching methods and tools
    • Develop and implement Team Leaders in-store Training Plan (including new Beauty Advisers onboarding program)
    • Deliver skincare and make-up general knowledge product training to both Beauty Advisors and generic staff in line with sales cycles & training priorities
    • developing new training material to enhance development of training programs throughout region
    • Deliver induction/onboarding and specific training to grow and develop Store Teams following the Central guidelines.
    • In charge with training calendar (internal and suppliers)
    • Preparing and deliver regular Team Leader sessions (working with Ritual Cards, feedback etc)
    • Develop and motivate Store Teams through training and coaching
    • Training projects: regional training needs, evaluation analysis, update of training programs, action plan on training and coaching
    • Plan and monitor training and traveling according to budget & resources optimization
    • Coach and motivate Store Teams at POS to ensure “in-class” product information, sales pitch and Douglas Excellence Ritual methodologies are effectively carried out and enhanced at POS
    • Store visit to observe customer purchase behavior and interact with Store Teams and/or customers
    • Identify and provide feedback for future training need
    • Feedback on Visual Merchandising

    Beneficii

    • Bonus anual
    • Abonament medical
    • Training-uri
    • Cursuri
    • Tichete de masa

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (4)