Sef Serviciu Recuperari creante/Executari silite/Litigii

Angajator: EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Banci
  • Juridic
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.04.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Societatea EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A. este o institutie financiara nebancara. A fost infiintata in anul 2009 ca societate pe actiuni de tip inchis, cu capital privat.

    Obiectul de activitate il reprezinta acordarea de credite de consum, precum si alte tipuri de finantare sau refinantare (creditare atat persoane fizice cat si juridice).
    In prezent suntem activi pe piata financiara cu 18 agentii deschise in 16 orase mari ale Romaniei.

    Cerinte

    Absolvent si licentiat al Facultatii de Drept;
    Experienta profesionala in domeniul recuperarii creantelor si gestionarea litigiilor, in cadrul unui BEJ si/sau institutii financiare; experienta in reprezentarea Creditorului in fata instantelor judecatoresti este un avantaj;
    Cunoasterea dispozitiilor legale privind procedura de executare silita si procedura civila;
    Cunostinte dе operare PC, Microsoft Office;
    Persoana comunicativa, atenta, orientata spre indeplinirea obiectivelor, stabila, punctuala, responsabila, pozitiva; avand disponibilitate pentru program prelungit si abilitati de coordonare, organizare si planificare; atitudine proactiva.

    Responsabilitati

    coordoneaza activitatea de recuperare a creantelor la nivel de societate si a consilierilor juridici din cadrul departamentului; acordă îndrumare tuturor compartimentelor şi punctelor de lucru ale societăţii, pentru desfăşurarea activităţii acestora în condiţiile legii;
    supraveghează procedurile judiciare de recuperare a creantelor societatii (executare silita sau insolventa); tine evidenta procedurilor execuționale în cadrul dosarelor de executare silită si face demersuri de recuperare a creantelor pentru fiecare dosar de executare/dosar de insolventa in parte;
    urmărește dosarele de instanta în care societatea este parte;
    intocmeste sau verifica documentele depuse in cadrul dosarelor de executare/dosarelor de instanta;verifica si actualizeaza situatia clientilor restantieri si cu credite declarate scadent pentru prevenirea demararii executarii silite si rezolvarea situatiilor pe cale amiabila prin plati efectuate de catre clienti si identificarea unor solutii de restructurare etc;
    contacteaza clientii societatii in vederea recuperarii creantelor datorate
    emite rapoarte asupra procedurilor judiciare către Directorul Serviciului Supraveghere/Directorului general – adjunct dupa caz/membrilor CA/Consiliul de Administrație;
    avizează actele ce antrenează răspunderea societăţii, pe care le analizează cu toată exigenţa din punct de vedere al cerinţelor legii, precum şi sub aspect formal;
    participă la elaborarea diverselor proceduri si a instrucţiunilor de lucru/documentelor emise in aplicarea acestora; este membru in cadrul Comitetului de Administrare a Riscurilor;
    sprijina zilnic Directorul Serviciului Supraveghere in realizarea sarcinilor trasate de conducere.

    Salariu foarte bun. In functie de pregatire si experienta, oferta de angajare se va individualiza;
    Tichete de masa pentru fiecare zi lucrata in valoare de 40 lei/ tichet;
    Contrat individual de munca pe o perioada nedeterminata in cadrul companiei noastre;
    Un mediu de lucru placut, dinamic, cu oportunitati de dezvoltare profesionala in domeniul financiar/ bancar;
    Oportunitatea de a lucra intr-o companie stabila si cu potential;
    Spatiu pentru dezvoltare profesionala;

    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (17)