NN este o companie de asigurari si managementul investitiilor, activa in peste 18 tari, cu o puternica prezenta in Europa si in Japonia.

Grupul NN in Romania include activitatile NN Asigurari de Viata si NN Pensii, companii lider pe pietele de profil, si NN Investment Partners, numarul patru in topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din Romania.

In 2015 ING Asigurari si Pensii a trecut printr-un proces de rebranding si astfel a luat nastere NN. Promisiunea noastra este ca vom continua sa fim alaturi de clientii, angajatii si colaboratorii nostri, un partener apropiat si de incredere. Valorile noastre de baza sunt: ne pasa, suntem transparenti, ne dedicam.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem si a obiectivelor noastre. Ne unesc si ne inspira. Si ne determina comportamentul zi de zi.

Echipa este primitoare, proiectele diverse, programele de training sunt recunoscute ca fiind printre cele mai bune din industrie, iar daca vii cu o minte deschisa si dorinta de a invata si a te dezvolta din punct de vedere profesional, la NN iti poti construi cariera de succes pe care ti-o doresti. Oriunde ai lucra - in sediul central, in vanzari sau ca intern.

NN Romania in cifre:

  • 2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, asigurari de sanatate, pensii obligatorii și pensii facultative
  • Cote de piață (final 2018):
    • Asigurări de Viață – 1 din 3 clienti aleg produsul nostru;
    • Pensii obligatorii (Pilonul 2) – 1 din 3 clienți aleg produsul nostru;
    • Pensii facultative (Pilonul 3) 1 din 2 clienți aleg produsul nostru.

Mai multe informatii despre noi poti citi la noi pe site.

DENUMIREA POZITIEI:

Consultant de asigurari de viata

RAPORTEAZA CATRE:

Manager Unitate

DATA:

LOCATIA:

In teritoriu

Scop /Aspiratie:

Consultantul de Asigurare de Viata desfasoara activitati de intermediere de asigurari de viata pe baza autorizatiei primite si pe baza regulilor din Contractul de Agent de Asigurari de Viata, Manualul Personalului de vanzari si Codul de conduita al NN Asigurari de Viata.

Principalele responsabilitati:

Performanta Financiara

  • Realizeaza planul de vanzari stabilit impreuna cu Managerul de Unitate (UM) pentru a sustine obiectivele companiei;
  • Monitorizeaza evolutia portofoliului - urmareste respectarea parametrilor de calitate si cantitate;

Piata

  • Identifica oportunitati de imbunatatire a nivelului de satisfactie al clientilor pentru a promova un parteneriat pe termen lung;
  • Identifica potentiali clienti;
  • Evalueaza nevoile financiare ale clientilor si gaseste cele mai bune solutii pentru ei;
  • Construieste o relatie de incredere cu clientii;
  • Stabileste planurile de actiune impreuna cu Managerul de Unitate (UM) pentru a promova produsele din portofoliul NN Asigurari de Viata;

Procese

  • Respecta politicile si procedurile companiei legate de procesul de vanzare si foloseste eficient instrumentele (Agenda Consultantului, PFP-ul, Softul de cotatii -QS, Aplicatia de vanzare-aderare, Agent Portal) pentru a-si creste productivitatea;
  • Identifica potentiali clienti, se ocupa de contactarea acestora si construirea unei relatii de afaceri;
  • Evalueaza nevoile clientilor, identifica si recomanda acestora cele mai potrivite solutii;
  • Finalizeaza vanzarea si se asigura de completarea corecta si integrala a cererii de asigurare;
  • Monitorizeaza procesul de emitere a cererii de asigurare si inmaneaza polita de asigurare;
  • Dezvolta si actualizeaza o baza de date a clientilor sai respectand exclusiv instructiunile primite in acest sens din partea Companiei;
  • Asigura comunicarea cu clientul, informandu-l asupra tuturor schimbarilor relevante si oferindu-i informatiile si sprijinul solicitate;
  • Asigura service-ului, atat pentru clientii proprii, cat si pentru cei orfani, pe toata durata contractului, in conformitate cu standardele si procedurile in vigoare;
  • Participa la sedintele de agentie, unit si discutiile individuale stabilite, in conformitate cu standardele unitului, agentiei si companiei;
  • Raporteaza activitatea si rezultatele in conformitate cu standardele si procedurile in vigoare
  • Asista in activitatea de recrutare, recomandand candidati;
  • Detine cunoștințele necesare privind piața asigurărilor și piața produselor de economisire (testarea E-learning); cunoștințele necesare privind gestionarea reclamațiilor; cunoștințele necesare privind evaluarea nevoilor consumatorului (utilizeaza PFP, AIP); gestioneaza conflictele de interese (conform Cod de Conduita intern al companiei); cunoștințele necesare privind standardele de deontologie profesională (examenul ISF); și competențele minime necesare în domeniul financiar (profil comportamental CAV);
  • Consultantul de Asigurare de Viata prelucreaza date cu caracter personal in numele Companiei, avand calitatea de persoana imputernicita de Companie si este necesar sa respecte instructiunile, regulile, principiile si obligatiile Consultantului de Asigurare de Viata privind prelucrarea datelor cu caracter personal ale persoanei vizate, asa cum sunt acestea mentionate in articolul 8 din Conditiile Contractului de „Agent Asigurari de Viata”.

Oameni

  • Participa la sedintele de instruire organizate de unit, agentie, companie;
  • Ofera suport prin transferul de cunostinte specifice procesului de vanzare catre colegii noi, pentru a implementa cele mai bune practici si a lucra conform standardelor companiei si pentru dezvoltarea personala si accesul la trepte de cariere.

Profil comportamental CAV

  • Spirit antreprenorial – Nivel Intermediar/Mediu
  • Abilitate de relationare - Nivel Intermediar/Mediu
  • Ascultare activa & Persuasiune - Nivel Intermediar/Mediu
  • Orientare catre rezultate - Nivel Intermediar/Mediu
  • Rezistenta la refuz & Automotivare - Nivel Intermediar/Mediu
  • Integritate & Onestitate - Nivel Intermediar/Mediu
  • Încredere in sine - Nivel Intermediar/Mediu

Criterii de selectie/screening

Consultant fara experienta

  • Minim 6 luni de experienta in munca (voluntariat, internship etc.)
  • Preferabil studii superioare ( in curs sau terminate) sau minim studii medii cu diploma de Bacalaureat

Consultant cu experienta

  • Minim 2 ani experienta pe piata muncii (angajat, PFA, etc.)
  • Preferabil studii superioare sau minim studii medii cu diploma de Bacalaureat

Vino în echipa noastră şi te vom ajuta să devii cea mai bună variantă a ta!

BUCURESTI
Bancar-Servicii financiare

Joburi NN Asigurari de Viata:

NN Asigurari de Viata
0 - 1 an experienta
Job national

Locuri de munca NN Asigurari de Viata