Inginer Mecatronica Proiectare

Angajator: Groupe Renault Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Mioveni
  • Actualizat la: 19.11.2018
    Scurta descriere a companiei

    Grup Renault Romania

    Pasiunea este motorul Grupului Renault. Din pasiune pentru masini si pentru oameni avem astazi in Romania o gama completa de activitati prin care ii oferim fiecarui client vehiculul potrivit. Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehiculului viitorului.

    Cerinte

    - Studii superioare tehnice : Mecanica si Mecatronica ;
    - Cunostinte avansate Microsoft Office (EXCEL, Power Point, etc.);
    - Experienta de minim 2 ani, in domenii apropiate;
    - Experienta prealabila in proiectare mecanica asistata de calculator, reprezinta un avantaj;
    - Competente lingvistice : engleza / franceza – nivel mediu;
    - Capacitate de lucru in transvers, abilitati de comunicare, orientare catre Client, capacitate de analiza si sinteza.

    Responsabilitati

    1. Conceptie subansamble mecanice complexe 3D / 2D sub soft CATIA sau echivalent;
    2. Conceptie sisteme de securitate pentru instalatiile industriale;
    3. Conceptie analiza de riscuri pentru instalatii industriale;
    4. Conceptie de programme robot, inclusiv schimb info cu automatizarea instalatiei;
    5. Elaborare si punere in conformitate documentatie pentru utilizare si mentenanta ulterioara a instalatiei;
    6. Utilizare componente ce respecta standardele de calitate Renault; Utilizarea gamei de produse mecanice / pneumatice / hidraulice tinind cont de regulile meserie in domeniul mecanic.

    Misiuni :
    - Concepe solutia avant proiect & estimeaza costurile;
    - Participa activ la reuniuni de validare proiect;
    - Executa proiectul complet (proiect CATIA gripper, subansamle mecanice complexe, programme roboti, …); Intocmeste lista cu materiale necesare; Urmareste aprovizionarea corecta a materialelor; Urmareste si corijeaza realizarea lucrarilor; Realizeza punerea in functiune;
    - Participa la analiza din punct de vedere securitate a instalatiei proiectate;
    - Asigura formarea personalului beneficiar.

    Alte informatii

    Beneficii:

    - Mediu de lucru prietenos, dinamic şi bazat pe performanţă;
    - Posibilităţi de dezvoltare profesională şi planificare a carierei;
    - Asigurare privată de sănătate;
    - Participări la evenimente corporate si specifice industriei; Formari specifice meseriei;
    - Un program atragator de beneficii şi compensaţii;
    - Expunere la proiecte internationale, de anvergura.