Roluri disponibile in Senat pentru consilieri parlamentari

USR PLUS
a anuntat intr-o postare pe Facebook pe pagina candidatului parlamentar Stefan Palarie ca recruteaza consilieri parlamentari pentru echipa lor din Senat.

Toate angajarile se fac pe perioada determinata, iar locul de desfasurare va fi Bucuresti sau la birourile parlamentare disponibile in teritoriu.

Ce profil cauta?
  • Studii superioare intr-unul din domeniile specifce ale comisiilor parlamentare
  • Experienta de project management sau de coordonare cu puncte de vedere diverse si actori multiplii
  • Experienta in analiza/tehnica legislativa (reprezinta un avantaj)
  • Capacitate de invatare
  • Flexibilitate
  • Experienta in redactare puncte de vedere si documentatii

Responsabilitatile consilierului:
Consilierii parlamentari indeplinesc sarcini legate de activitatea administrativa, juridica, legislativa si de gestiune a proiectelor parlamentarilor sau ale grupului parlamentar:
  • Analiza legislativa pe domenii specifice, inclusiv regulamentele institutiilor publice
  • Asigurarea asistentei de specialitate membrilor grupului parlamentar
  • Punerea la dispozitie a informatiilor si documentatiei necesare
  • Proiecte de raspuns la petitiile si sesizarile adresate grupului parlamentar
  • Asigurarea sprijinului necesar in cadrul sedintelor de pregatire a plenului
  • Redactare de amendamente si proiecte legislative, fundamentare puncte de vedere.

Unde poti aplica?
Daca esti interesat/interesata de o astfel de oportunitate poti trimite CV-ul tau si scrisoarea de intentie (maxim 1 pagina) la adresa usrplus@senat.ro.
Poti mentiona in subiectul email-ului o eventuala optiune de a lucra in cadrul unui anumit birou parlamentar/domeniu.

Termenul de aplicare este 15 ianuarie 2021.

Va recomandam si:

BEST EMPLOYER FEST - ediția a IV-a. Festival de bune practici “employee experience”