CONTABIL SENIOR

Angajator: REWE Romania - Penny Market
Domeniu:
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: > 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Ilfov
  • Actualizat la: 04.04.2018

    CANDIDATUL IDEAL:

    - Absolvent al unei facultati economice (Contabilitate ar fi un avantaj)
    - Cunostinte solide de legislatie financiar-contabile, fiscalitate si abilitate de interpretare si aplicare ale acestora
    - Experienta de minim 5 ani pe un post similar
    - Cunoasterea limbii engleze : mediu/avansat (limba germana constituie un avantaj)
    - Cunostinte avansate de MS Office (Excel-ul constituie un avantaj)
    - Cunostinte de operare in SAP
    - Initiativa, implicare in luarea si aplicarea deciziilor, asumarea responsabilitatii
    - Abilitati de organizare, comunicare si orientare catre solutii
    - Capacitate ridicata de analiza si sinteza
    - Rezistenta la stress
    - Disciplina si rigurozitate

    RESPONSABILITATI:

    - Intocmirea si urmarirea aplicarii corecte a politicilor si procedurilor interne astfel incat sa asigure desfasurarea in bune conditii a evidentei contabile si incadrarea in termenele de inchidere lunara
    - Asigura intocmirea corecta a documentelor justificative ale societatii in conformitate cu cerintele legale in vigoare
    - Verificarea inregistrarii cronologice si sistematice a tuturor operatiunilor patrimoniale
    - Tinerea evidentei stocurilor de orice natura
    - Verificarea jurnalelor de cumpararai si vanzari si reconcilierea conturilor tva in baza acestora
    - Verificarea soldurilor de stocuri, datorii si creante de orice natura
    - Verificarea soldurilor de cheltuieli si venituri
    - Calculul si inregistrarea oricaror impozite care nu sunt cu retinere la sursa etc
    - Intocmirea tuturor declaratiilor financiare catre autoritatile fiscale
    - Intocmirea balantelor de verificare lunara cat si a altor raportari lunare catre grup /consultant externi
    - Asigura suport in caz de control din partea ANAF/ autoritati locale/auditori externi
    - Monitorizarea si actualizarea procedurilor interne de lucru
    - Revizuirea permanenta a cunostiintelor fiscale avand in vedere modificarile legislative , interpretarea si aplicarea celor adecvate domeniului
    - Participa la inventarierea anuala a patrimoniului societatii , intocmeste documentele necesare desfasurarii acestei activitati si inregistreaza in contabilitate rezultatele in urma procesului de valorificare
    - Intocmeste orice raport/situatie primita din partea sefului ierarhic
    - Ofera informatii de natura financiar-contabila si pregateste diverse situatii/raportari catre departamentele din cadrul societatii

    BENEFICII:
    - Asigurare medicala privata;
    - Transport asigurat;
    - Masa de pranz asigurata;
    - Posibilitati multiple de invatare si dezvoltare in cadul companiei.