Manager Portofoliu Senior

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Manager Portofoliu Senior active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 08.04.2018

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Profilul tau de incredere:
     Cunostinte economice si financiare despre piata financiar bancara;
     Studii superioare economice/ matematice/ tehnice si cursuri de perfectionare in aria de colectare creante/ managementul riscului;
     Vechime minima de 3 ani, din care 2 ani in institutii financiar-bancare sau agentii de recuperare;
     Experienta in managementul portofoliului de credite;
     Experienta in definirea si implementarea unor sisteme de modelare /teste de stress;
     Limba engleza la nivel avansat;
     Cunostinte avansate de operare PC (Microsoft Office);
     Cunostinte de gestionare baze de date Oracle SQL, PL/SQL si statistice SAS;

    Responsabilitati

    Entuziasmul si pasiunea te pot face sa:
     Definesti si analizezi modelarea evolutiei sumelor recuperate si formulezi propuneri de ajustare a strategiilor de colectare prin implicare in procesul de bugetare si forecast;
     Dezvolti, calculezi si previzionezi principalii indicatori aferenti managementului informatiei privind strategiile de colectare;
     Revizuiesti politicile si strategiile de colectare;
     Asiguri evaluarea performantei portofoliului de credite;
     Revizuiesti si propui masuri de imbunatatire a procesului de colectare aferent clientilor retail;
     Definesti si modelezi schimbarile cheie in parametrii strategiilor de colectare cu ajutorul testelor de tipul Champion Challenger;
     Definesti si dezvolti prezentarea periodica a performantei portofoliului de credite workout pentru managementul superior si propui actiuni in vederea atingerii valorilor bugetate;
     Asiguri suport in cadrul misiunilor de audit interne si externe in ceea ce priveste strategiile de colectare retail si portofoliul gestionat;
     Asiguri alinierea standardelor de colectare si a indicatorilor de performanta definiti la nivelul Grupului Erste.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Hybrid

    BUCURESTI, Alt oras,

    Vezi job-uri similare (63)