Controlor de Gestiune (CONTROLLER)

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile IPSO Agricultura active.

Vezi toate job-urile Controlor de Gestiune (CONTROLLER) active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: IPSO Agricultura
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Buftea
  • Actualizat la: 16.03.2018
    Scurta descriere a companiei

    Numărul 1 pe piața de mașini și utilaje agricole

    IPSO Agricultură, parte a grupului francez Monnoyeur, unul dintre cei mai mari distribuitori de utilaje agricole la nivel internaţional, este lider pe piaţa de utilaje agricole din România. Cu o experienţă de peste 20 de ani pe piaţa agricolă, compania oferă soluţii integrate producătorilor agricoli din România, piese de schimb, service în câmp şi pregătirea operatorilor.

    Cerinte

    CERINŢE
     Studii superioare economice
     Cunoștințe solide de contabilitate și analiză financiară
     Minim 2 ani experiență in control financiar
     Experiență anterioară in a lucra in ERP
     Cunostinte avansate de MS Excel si Powerpoint
     Limba engleza sau franceza - nivel mediu

    Responsabilitati

    RESPONSABILITĂŢI
     Asigură acuratețea datelor contabile prin verificări și reconcilieri ale datelor pe activități si centre de profit/cost
     Efectuează calcule și înregistrări extra-contabile în sistemul contabil necesare rapoartelor interne
     Participă activ si chiar coordonează procesul de bugetare anuală și previzionare periodică
     Întocmește si transmite lunar rapoarte interne de management pe activități si rapoarte specifice conform cerințelor Grupului
     Pregătește reconcilieri între rapoartele contabile standard și rapoartele de management/gestiune
     Monitorizează realizarea KPI financiari si operaționali si analizează afacerile (proiecte, investiții)
     Analizează si identifică principalii factori care determină variațiile intre cifrele realizate si buget sau previzionări periodice
     Efectuarea unor analize financiare specifice la cererea managementului
     Pregătește previziunile periodice privind nevoile de trezorerie pe termen scurt si mediu
     Analizează si propune modalități de optimizare a proceselor din aria sa de responsabilitate
     Oferă suport managerului financiar pentru realizarea unor analize cerute la nivelul diviziei de agricultura a Grupului
     Participă la proiectele IT care urmează sa fie implementate in cadrul companiei

    Alte informatii

    PROFIL CANDIDAT
     Abilități analitice si rigurozitate
     Capacitate de sinteza si adaptare
     Curiozitate profesională in a descoperi cauzele generatoare de cifre si variații
     Orientat către rezultatul final si respectarea termenelor
     Capacitate de a lucra independent dar si in echipă