Inginer proiectant

Angajator: Grup Renault Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 24.04.2018
    Scurta descriere a companiei

    Grup Renault Romania

    Pasiunea este motorul Grupului Renault. Din pasiune pentru masini si pentru oameni avem astazi in Romania o gama completa de activitati prin care ii oferim fiecarui client vehiculul potrivit. Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehiculului viitorului.

    Cerinte

    - Studii superioare tehnice, profil : Mecanica, Autovehicule Rutiere Cunostinte specifice: mecanica, analiza functionala, CATIA, cotare ISO, lanturi de cote;
    - Initiativa, rigoare, capacitate de sinteza, dinamism, spirit de echipa;
    - Competente lingvistice: Limba Engleza si / sau Limba Franceza nivel mediu.

    Responsabilitati

    Inginerul proiectant este responsabil de conceptia produs/proces si de validarea pieselor sau subansamblelor, cu respectarea calitate, costuri, termene si utilizand instrumentele IAO si procesele de caracterizare (analiza functionala, cotatie functionala):
    - Asigura conceptia produs/proces si specificatia pieselor/subansamblelor sau organelor mecanice din perimetrul motor;
    - Amelioreaza conceptia prin aplicarea de diverse metodologii (AMDEC, analiza valorii);
    - Aplica standardele meseriei conceptie, daca este necesar, cu ajutorul inginerilor de sisteme;
    - Realizeaza machetele numerice si dosarele de lanturi de cote;
    - Analizeaza si valideaza propunerile furnizorilor;
    - Realizeaza punerea in serie si viata a produsului, efectuand modificarile necesare;
    - Capitalizeaza cunoasterea tehnica a conceptiei si participa la formalizarea noilor procese de conceptie;
    - Valideaza fezabilitatea conceptiei si contribuie la obiectivele de calitate si costuri;
    - Asigura calitatea documentelor pentru fiecare piesa din perimetrul sau.