C/C++ Software Developer

Angajator: UTI Grup
Domeniu:
  • Inginerie
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 25.02.2018

    UTI este un grup de firme cu 25 de ani de experienţă pe piața din România şi competenţe în multiple domenii: soluţii de securitate și pentru apărare, tehnologia informaţiei şi comunicaţii, instalaţii şi construcţii, soluţii de securitate pentru obiective private, soluții inteligente de transport și taxare, mentenanţă şi administrare.

    Cerinte

    Cerințe principale:

    - Experiență în proiectare și dezvoltare software : OOP, design patterns;

    - Experiență sau disponibilitate de învățare programare C++ pe platforma Linux și/sau Windows;

    - Cunoștințe QT, WinAPI, MFC, STL, COM, OLE, WPF, Qt, RPC / DCOM, REST/SOAP;

    - Cunoștințe SQL & ODBC;

    - Administrare măcar la nivel elementar a unui backend de RDBMS ( MS Sql Server, MySql, Postgresql, Oracle );

    - Cunoștințe ale platformei de unit testing pentru TDD ( ex: boost unit test );

    Se consideră un plus:

    - Cunoștințe ale protocoalelor de media streaming: RTSP, RTP, HLS și codare video;

    - Cunoștințe de analiză și prelucrarea imaginilor;

    - Experiență în lucru cu backend-uri NoSQL;

    - Cunoștințe elementare de platforme versionare ( Mercurial / Git / Svn / altele );

    - Cunoștințe elementare Autotools;

    - Cunoștințe despre platforme middleware de messaging bazate pe AMPQ.

    Responsabilitati

    Responsabilități principale :

    - Participă la discuții în ceea ce privesc arhitectura și funcțiile;

    - Participă la /dezvolta aplicații /componente software;

    - Întreține proiecte aflate deja în producție;

    - Contribuie cu idei originale la rezolvarea provocărilor apărute în procesul de dezvoltare software;

    Alte informatii

    Ne dorim de la viitorul coleg:

    - Să facă parte din echipă și să dobândească cunoștințe din domeniul Video;

    - Să fie dispus să acumuleze cunoștințe de programare specifice aplicațiilor de timp real, în general, respectiv video;

    - Să lucreze pe proiecte complexe, noi sau deja implementate și să se implice în toate etapele de dezvoltare ale unui proiect software;

    - Să fie dispus să participe la activități de intreținere proiecte aflate deja în producție;

    - Să aibă o contribuție la propuneri de proiecte R&D;