Inginer automatist - Locaţie Aeroport Cluj-Napoca

Vezi toate job-urile Inginer automatist - Locaţie Aeroport Cluj-Napoca active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Constructii active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: confidential
Domeniu:
  • Constructii
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Cluj Napoca
  • Actualizat la: 16.09.2018
    Remote work: On-site
    Cerinte

    Candidatul ideal:

    - Studii superioare tehnice (electrotehnică, electronică, automatică, mecatronică);
    - Experiență minim 1 an pe un post tehnic – preferabil profil electric sau sisteme automate;
    - Cunoștințe despre principiile de funcționare a sistemelor electromecanice, de comanda, achiziție de date, telecomunicații;
    - Experiență 3 ani in sisteme automate (preferabil mentenanță industriala);
    - Cunoștințe avansate de tehnica de calcul (sisteme de operare, TCP/IP);
    - Cunoștințe avansate de sisteme cu reglaj automat, metode clasice de automatizare (relee, bucle, cicuite digitale) si sisteme cu PLC;
    - Cunoștințe elementare de programare a sistemelor automate;
    - Reprezintă un avantaj cunoștințele despre: mecanică generala, sisteme de benzi transportoare, managementul mentenanței, sisteme integrate;
    - Atenție la detaliu, ordonat în gândire;
    - Rezistent la stres, capacitatea de lua decizii sub presiune.

    Responsabilitati

    Responsabilitati:

    Descrierea postului:

    - Programul de lucru va fi în ture de zi a cate 8h, dar, în anumite situații turele vor fi de noapte;
    - Asigură mentenanță pentru sistemele BMS, HVAC, FIDS;
    - Colaborează cu colegii pentru efectuarea mentenanței echipamentelor care au sisteme de automatizare (cazane, aparate AC, Puncte termice, sisteme AAR, regulatori de curent, telecomandă balizaj, sisteme benzi transportoare);
    - Asigură sau oferă suport pentru realizarea mentenanței corective în funcție de priorități si de sesizările primite;
    - Urmărește realizarea mentenanței preventive în funcție de planurile de mentenanță și verifică întocmirea fișelor de către tehnicieni;
    - Oferă soluții de imbunătățire a sistemelor si echipamentelor;
    - Verifică rapoartele de incident, fisele de mentenanță, colaborează cu dispeceratul si alți sefi de departament;
    - Oferă suport în activități conexe – întocmire situații de lucrări, stabilirea de direcții de lucru;
    - Răspunde prompt solicitărilor în regim de urgență,în afara orelor de program.

    Cluj Napoca,

    Vezi job-uri similare (61)