Settlement Officer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile OTP Bank active.

Vezi toate job-urile Settlement Officer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: OTP Bank
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 13.01.2018

    Prezenta din 2004 pe piata bancara locala, OTP Bank Romania si-a propus sa devina o banca universala puternica, care sa ofere servicii complete pentru clienti persoane fizice si companii.

    In ultimii 11 ani de cand OTP Bank a intrat pe piata din Romania am demonstrat ca avem capacitatea de a intelege nevoile clientilor si contextul actual al pietei si ca suntem un partener de incredere in furnizarea de servicii financiare.

    In OTP Group, oamenii dau valoare si sunt o adevarata resursa. De aceea, OTP Bank Romania recunoaste, atrage, dezvolta si expune spre calitate si profesionalism capitalul uman, rezultatul fiind o echipa tanara aflata intr-un continuu proces de perfectionare.

    Cerinte

    - Limba engleza – nivel avansat;
    - MS Office – nivel avansat;
    - Experienta de minimum 2 ani in cadrul sistemului bancar;
    - Capacitate de analiza si sinteza;
    - Persoana sociabila, deschisa la munca in echipa;
    - Seriozitate si corectitudine;
    - Proactivitate.

    Responsabilitati

    - Colaborarea cu institutiile financiare din Romania si din strainatate in vederea stabilirii relatiilor de corespondenta (verificarea si analizarea documentatiei corespunzatoare deschiderii conturilor NOSTRO/LORO, primirea/trasmiterea mesajelor SWIFT autentificate);
    - Cooperarea cu unitatile teritoriale, cu unitatile organizationale centrale, cu liniile de business si cu anumite unitati organizationale din cadrul OTP HU in ceea ce priveste primirea/transmiterea chestionarelor KYC (Know Your Customer) / AML (Anti-Money Laundering) de la/catre diverse contrapartide bancare in vederea asigurarii unei bune gestionari a procesului Due Diligence;
    - Gestionarea contractelor cu privire la termenii si conditiile oferite/stabilite in cadrul conturilor NOSTRO si LORO;
    - Asigurarea suportului in derularea activitatii de corespondenti bancari (actualizare date banci, confirmare semnaturi);
    - Initierea, analizarea si solutionarea prin corespondenta e-mail/SWIFT/aplicatii interne a investigatiilor, reclamaţiilor si a altor problemele aparute in derularea tranzactiilor internationale in baza solicitarilor clientilor si a celorlalte directii/departamente/unitati;

    Beneficii:
    - Posibilitatea de a-ţi construi o carieră într-un mediu profesionist;
    - Pachet salarial atractiv;
    - Asigurare medicală;
    - Asigurare de viaţa;
    - Beneficii non-financiare: certificări, traininguri.