CONTABIL

Angajator: HR TIME
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Banci
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 14.12.2017

    Vrei sa iti gasesti calea potrivita? Esti la inceputul drumului in viata profesionala? Sau poate vrei sa faci o schimbare in cariera?
    Studiile spun ca pentru a alege o cariera potrivita si mai apoi pentru a avea succes este important sa cunosti unde esti, ce vrei sa realizezi si care sunt pasii pentru drumul intre cele doua puncte.

    Noi te putem ajuta, joburile noastre pot fi sansa pe care o astepti!

    Cerinte

    - Persoana cu experienta cel putin 3 ani intr-un post similar dintr-o institutie financiara nebancara, institutie de credit sau intermediere financiara;
    - Cunoasterea standardelor internationale IFRS, a legislatiei specifice, a reglementarilor BNR privind IFN, experienta de lucru cu autoritatile;
    - Persoana analitica, organizata, cu abilitati de planificare, prioritizare a sarcinilor si respectare a termenelor specifice contabilitatii;
    - Spirit de echipa, proactivitate, bune abilitati de comunicare;
    - Buna cunoastere a programelor Office, in special Excel;
    - Pot constitui un plus cunostintele si experienta in administrare resurse umane, detinerea certificarii de Inspector HR.

    Responsabilitati

    - Asigura elaborarea reglementarilor contabile si implementarea proceselor specifice, in conformitate cu legislatia romaneasca in vigoare;
    - Elaboreaza situatiile financiare statutare si asigura relatia cu tertii (firma externa de contabilitate, organismele de supervizare sau altele);
    - Pregateste pachetul de rapoarte IFRS catre Grup, rapoartele catre BNR si ANAF;
    - Isi planifica in mod eficient activitatea astfel incat sa asigure respectarea tuturor temenelor de raportare;
    - Pastreaza evidenta corecta si la timp a tuturor operatiunilor financiare, contabile, a activelor fixe si elementelor de inventar;
    - Deruleaza inventarierea in conformitate cu prevederile legale;
    - Verifica si/sau inregistreaza facturile furnizor, efectueaza plati online, verifica soldurile si face rectificarile necesare, asigura arhivarea documentelor si registrelor contabile conform legislatiei;
    - Deruleaza activitati specifice de resurse umane si salarizare.