Broadband Network Designer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile UPC Romania active.

Vezi toate job-urile Broadband Network Designer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Telecomunicatii active pe Hipo.ro

Angajator: UPC Romania
Domeniu:
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
    Orase:
  • Bacau
  • Iasi
  • Timisoara
  • Actualizat la: 04.01.2018

    Suntem prezenți în peste 300 de localități cu serviciile noastre de televiziune (digitală, analogică și prin satelit) și telefonie, conectăm 1.179.500 de clienți la universul digital, prin tehnologii de ultimă generație, oferim customer experience și ne bucurăm de un portofoliu bogat de produse și servicii, unele aduse în premieră în România.
    Alege să fii și tu unul dintre membrii echipei UPC România!

    Cerinte

    • Studii medii finalizate;
    • Cunoasterea limbii engleze;
    • Experienta relevanta de minim 3 ani in proiectarea de fibra optica si RF;
    • Cunostinte avansate de CATV, retelistica si fibra optica;
    • Cunostinte de AutoCAD, Lode Data, aplicatii GIS, MS Word, Excel, Access, Visio si Outlook; Cunoasterea aplicatiei Smallworld GIS reprezinta un avantaj;
    • Orientare catre client si rezultat;
    • Organizare si time management;
    • Siprit de echipa;
    • Proactivitate.

    Responsabilitati

    • Proiecteaza si analizeaza conectivitatea tuturor elementelor de retea de tip coaxial sau fibra optica in conformitate cu cerintele de proiectare a retelelor HFC;
    • Actualizeaza si mentine sistemul de harti/proiecte incluzand base map (informatii despre parcele, cladiri, strazi, etc);
    • Actualizeaza baza de date a proiectelor RF si fibra optica;
    • Urmareste aria retelei RF, fibra optica construita si solutiile de proiectare incluzand upgrade-ul proiectelor (HUB Design);
    • Ofera suport la analiza costurilor si bugetelor pentru toate proiectele;
    • Indeplineste functiile legate de activitatea de proiectare RF si fibra optica, intretine documentatia bazei de date, creaza harti ale retelei de Coaxial/Fibra dupa ce reteaua a fost construita, proceseaza si estimeaza disponibilitatea de retea RF/Fibra;
    • Ofera asistenta la pregatirea zonelor ce urmeaza a fi proiectate;
    • Proiectarea de inele de fibra optica noi pentru elemente de retea si noduri de retea pentru clientii rezidentiali si comerciali;
    • Determina metode de proiectare a retelei cu impact minim asupra sistemului/clientului si minimizarea costurilor de constructie asociate;

    Aplica fara CV
    Timisoara, BUCURESTI,